
«Від Teddy Boys до світових подіумів»: опановуємо casual разом з Оленою Лабарткава-Верді

Реалії сучасного світу вимагають, щоб одяг, який ми носимо, був зручним. І неважливо, чи попереду ділова зустріч, чи ви працюєте вдома. На допомогу приходить стиль casual, паличка-виручалочка і для роботи, і для відпочинку. Доволі просто замінити аксесуари — та вуаля: новий look готовий!
Пізнаємо тонкощі повсякденного гардероба разом зі стилісткою-іміджмейкеркою Оленою Лабарткава-Верді.







Що таке casual та як він з’явився?
Перш ніж отримати відповідь на це питання, майнімо до Туманного Альбіону 70 років тому — у часи Teddy Boys. І ні, в такому випадку йдеться не про плюшевих ведмедиків, а про хлопців, які вирішили відійти від офіційного стилю одягу, віддавши перевагу зручному та вільному. Оскільки прості юнаки не могли собі дозволити одяг золотої молоді того часу, вони рятували ситуацію, невпинно експериментуючи. За основу своїх образів взяли моду епохи Едуарда VII. Тому в гардеробі Teddy Boys можна було знайти штани-дудочки, сюртук з подвійним коміром, краватку-бантик у стилі вестерн — такі образи виглядали досить презентабельно та по-багатому.
Так з’явився стиль кежуал. Вперше про нього написали в Daily Express 23 вересня 1953 року. Слово casual означає «невимушений, повсякденний, неформальний». Для цього стилю характерна відмова від зайвої декоративності, класики у складових костюма та поєднання одягу різних брендів в одному образі.
Друга хвиля популярності такого одягу прийшла в 70-ті, та підняла її Вів’єн Вествуд. Вони разом з партнером пропагували та продавали casual-одяг у крамниці під цікавою назвою Too Fast to Live Too Young to Die. Відмінними рисами того часу було його використання в прагненні до розкоші, викликаному гламуризацією суспільства, а також спорт. Так на світ з’явилися casual chic та sport casual. У 80-ті до них приєднався й business casual зі своїми вільними костюмами та сорочками.
Різновиди стилю casual
Стиль casual, як і будь-яка мода, постійно змінюється, обростаючи новими напрямами.
З часом з’явилося шість видів кежуалу.
Sport casual
Для цього виду характерні футболки-поло, бомбери, толстовки, олімпійки, дуті жилети, бейсболки, шорти, спортивні штани, кросівки та кеди. Але не варто плутати sport casual з одягом для залу – спортивний повсякденний призначений для прогулянок та відпочинку на природі.

Street casual
Вулична мода у всій своїй красі, сміливості та виразності. Цей напрямок не має строгих правил та ідеально пасує, якщо ви хочете підкреслити свою індивідуальність. тут доречне все: від яскравих кольорів та принтів до незвичайного крою.

Business casual
Бізнеследі теж вдягають casual, але який? Відзначимо одразу: зручний. Минув той час, коли в офіс доводилося вдягати строгий вузький костюм та туфлі на шпильці. Business casual відкрив нові грані стилю, що поєднує в собі формальність та практичність.

Smart casual
Що буде, якщо поєднати офісний стиль зі зручним одягом? Вийде smart casual. Це саме той випадок, коли в одному образі можна піти на роботу, а потім відвідати театр чи ресторан. Завдяки простим речам в образі — джинсам та кросівкам — можна не відчувати скутості у рухах та при цьому виглядати стильно.

Casual chic
Шик та блиск — лише у межах кежуал. Casual chic трохи недбалий, але водночас елегантний. Одяг пошито з дорогих тканин, але він має лаконічний крій. У ньому ви почуватиметеся комфортно, а якщо захочете доповнити свій образ аксесуарами, то найкраще пасуватимуть ювелірні прикраси.

Fashion casual
Найнезвичайніший та найяскравіший серед запропонованих напрямів. Це той самий випадок, коли можна вдягти коротку сукню, а зверху накинути оверсайз-жакет. Також можна експериментувати зі взуттям та аксесуарами. Але не захоплюйтеся — вони не мають відвертати увагу від вашої краси.


Ми розібрали кілька видів casual, але який з них можна назвати універсальним, а що втратило свою актуальність?
Як на мене, найдивніший стиль — fashion casual. Тому що casual насамперед передбачає зручність, а гламур — навпаки, яскравість. Він може мати добрий вигляд на сторінках глянців, але те, як це виглядає в реальному житті, — то інше питання. Business casual з усіх, мабуть, найжорсткіший. Кежуал без жодних префіксів: бізнес, спорт, шик чи стріт, як на мене, — найлогічніший. Це комфортні, розслаблені, зручні речі доброї якості, в яких можна провести цілий день та бути актуальним у всіх ситуаціях.

Casual chic
Шик та блиск — лише у межах кежуал. Casual chic трохи недбалий, але водночас елегантний. Одяг пошито з дорогих тканин, але він має лаконічний крій. У ньому ви почуватиметеся комфортно, а якщо захочете доповнити свій образ аксесуарами, то найкраще пасуватимуть ювелірні прикраси.
Fashion casual
Найнезвичайніший та найяскравіший серед запропонованих напрямів. Це той самий випадок, коли можна вдягти коротку сукню, а зверху накинути оверсайз-жакет. Також можна експериментувати зі взуттям та аксесуарами. Але не захоплюйтеся — вони не мають відвертати увагу від вашої краси.
Як створити свій унікальний casual look?
Почнемо з того, що будь-який базовий casual-гардероб має містити такі речі: топи, футболки, майки та водолазки. Їх легко поєднувати з іншими предметами одягу. Інший must-have — це джинси. Неважливо, якого вони фасону: скінні чи кльош — вибір має бути заснований на вашій зручності. Адже якщо розібратися, то у більшості casual look-ів беруть участь штани з деніму. Але якщо ви хочете чогось іншого, зверніть увагу на штани-чиноси.
Ну то як без верхнього одягу? Пальто, жакети та жилети стануть чудовим варіантом, щоб зігрітися за холодної погоди та при цьому виглядати стильно. Не бійтеся експериментів, оверсайзу, подовжених та кроп-версій верхнього одягу. Що незвичніше на вас виглядатиме річ, то вдалішим можна назвати образ. Крім того, не забувайте про головний тренд зимового сезону 2022 — трикотаж. У ньому, по-перше, дуже тепло, а по-друге, він чудово поєднується з тими ж джинсами та пальтами.


У стилі casual не повинно бути чогось кричущого чи абсурдного. Він доволі стриманий, чим і привертає увагу. До його базових кольорів можна віднести сірий, чорний, молочний, білий, темно-синій та темно-коричневий. Звичайно, якісь вкраплення яскравих кольорів можливі, якщо йдеться про street casual чи sport casual. Тут можуть бути й вовняні речі, й трикотаж, і шовк. Наприклад, шовкова сукня-сарафан, а зверху — жакет. Натуральні тканини завжди схвалюються.
А як, власне, дібрати потрібну сукню чи спідницю?
Точно не вдягати коротку спідницю-пояс на резинці (сміється. — Прим. ред.). В одязі жінці має бути комфортно пересуватися містом, перебувати на роботі та не виглядати «секс-жертвою». Це не про блискітки, стрази, коротку спідницю чи шкіряні вставки, а про комфортну довжину: до коліна чи трохи нижче за нього.
А якщо ми говоримо про фасони, то варто звертати увагу на спідницю-олівець або сукню А-силуету.


Окей, з речами розібралися, але що можна сказати про взуття?
Те саме стосується і взуття: воно має бути мегакомфортним — це кросівки, лофери або черевики на невеликій платформі. У стилі casual ви ніколи не побачите лакованих ботфортів на 15-сантиметрових підборах.
Якщо ми кажемо про аксесуари, які вони можуть бути? Щось непоказне та маленьке чи щось масивне та об’ємне?
Якщо аксесуари добираються для роботи, вони не повинні привертати до себе багато уваги. Але коли ми йдемо на вечерю чи в театр, краще вдягти масивні сережки, яскраву хустку чи навіть корону — чому б і ні? (Сміється. — Прим. ред.) ?
Для стилю кежуал маленькі сумки на кшталт тих, що зараз модні, — це зовсім не воно. Це більше модний аксесуар чи яскрава деталь образу. Casual-сумки, так само як взуття та одяг, мають бути зручні. Я зарахувала до них шопери, оскільки в них може поміститися багато речей.



За якими іконами кежуалу варто почати стежити вже зараз?
Вікторія Бекхем. У неї ідеально зібрані колекції, та якщо вам потрібно призвичаїти око, підписуйтеся на неї. Та в принципі — всі зірки Голлівуду. Тому що у звичайному житті вони вдягнені в кежуал.
На які бренди можна орієнтуватись?
У колекціях багатьох дизайнерів можна зустріти кежуал-одяг. Тому що це стиль, якому віддає перевагу більшість по всьому світові. Та якщо мова про business casual та про важкий люкс, то чудові варіанти — це Armani та Max Mara. До італійців, в принципі, варто придивитися, тому що вони приділяють особливу увагу деталям та якості тканин. Якщо йдеться про молодіжний casual, то непогані приклади — Bimba Y Lola, Zara, Mango та H&M.
Кежуал — це основний стиль, який зараз продається в крамницях. Тому коли ви йдете на шопінг та не розумієте, з чим носити певну річ, — озирніться, який одяг висить поруч. На гламур ще доведеться пополювати, а на кежуал — ні.
