Подкасти прийшли до нас із Заходу: там цей жанр популярний вже давно. Кількість шоу на Apple Podcasts перевищила 500 000 100 мовами. Їх зазвичай слухають, але деякі можна й дивитися. Виходять подкасти на YouTube, Spotify, SoundCloud, Castbox, Google Podcasts, MEGOGO та Apple Podcasts. Вони присвячені фільмам, науці, навчанню, життю, сексу, дизайну, історії, медицині, школі, криптовалюті та багато чому ще. Їх ведуть актори, блогери, спортсмени, журналісти та всі ті, кому є що сказати. Учасники розповідають курйозні випадки з життя, записують цікаві лекції та дають корисні поради.

Популярні подкасти

Ми поговорили про подкасти з представниками цього жанру в Україні. Зокрема, з продюсером та ведучим розважального ютуб-каналу «Львы на Джипе» Андрієм Лузаном та креативним продюсером «Нового каналу» Віталіком Е з подкасту «Узкий взгляд». Своєю думкою з нами поділився й письменник, редактор журналу «The Village Україна» Марк Лівін — ведучий подкасту «Простими словами».

Ведучі подкастів найчастіше розмовляють з гостями на заздалегідь підготовлену тему. Чим цей жанр відрізняється від жанру інтерв'ю?
Віталій Е
Віталій Е з подкасту «Узкий взгляд»: :

— Я думаю, що інтерв’ю — це повноцінний журналістський формат, для нього потрібно більше професіоналізму, форма подання більш регламентована та схематична, суть полягає в механіці «запитання-відповідь». Подкаст — хаотичніша, аматорська та трушна форма спілкування. Іноді ми починаємо з серйозними обличчями розмовляти про зовнішню політику США, а за дві хвилини бурхливо обговорюємо «Холостячку».

Подкаст 6 minutes English
6 minutes English BBC

Найкраща п’ятірка закордонних подкастів

Англомовні подкасти — непоганий спосіб підтягнути свою англійську. Вони допоможуть покращити вимову, навчитися правильно будувати речення та доносити свої думки до співрозмовника. Альтернатива цьому — вивчення мови за допомогою фільмів та серіалів, але на кіно часу зазвичай не вистачає. А от подкасти можуть тривати лише 15–20 хвилин, а під час прослуховування ви з легкістю можете займатися домашніми справами чи спортом — поєднувати приємне з корисним. У цьому топі ми зібрали найкращі подкасти англійською мовою.

6 minutes English

Подкаст від BBC. Окрім щоденної роботи з інформацією компанія веде освітню діяльність. Вона підготувала серію випусків по 6 хвилин на різноманітні теми: від технологій до історії. 6 minutes English — чудовий спосіб розвивати мовні навички, вдосконалювати свою граматику та поповнити лексику. Тут ви почуєте знамениті британські акценти, і кожен подкаст має текстову версію, до якої можна звертатися при виникненні труднощів. Ваш персональний вчитель з англійської мови — у вас у кишені.

Де слухати? SoundCloud, YouTube, Spotify, Apple Podcasts, Castbox, Google Podcasts

Подкаст The Joe Rogan Experience та TED Talks Daily
The Joe Rogan Experience та TED Talks Daily

The Joe Rogan Experience

Джо Роган — американський комік, спортивний коментатор та телеведучий, його шоу виходить на ютубі з 2009 року та має 190 мільйонів прослуховувань. У 2020-му Spotify придбала права на подкаст Джо Рогана за 100 мільйонів доларів. Джо один із перших популяризаторів такого формату. Гостями The Joe Rogan Experience ставали Ілон Маск, Чак Паланік, Майк Тайсон, Меттью Мак-Конагей та багато інших цікавих особистостей. Випуск з Ілоном Маском усім запам’ятався крутими філософськими темами та курінням марихуани в прямому ефірі — відео на ютубі подивилися 44 мільйони глядачів. Зі своїми гостями Джо багато розмовляє про спорт, науку, кіно, музику, космос, стосунки між чоловіком та жінкою, медицину, будову мозку, а зірки діляться потішними історіями з життя, тому кожен знайде щось для себе. Якщо розмова цікава, вона може розтягнутися на кілька годин. Добрий подкаст, здатний покращити мовні навички та прокачати мозок.

Де слухати? YouTube, Spotify

TED Talks Daily

TED — американський фонд, відомий конференціями з поширенням унікальних ідей. На майданчику виступали Білл Клінтон, Джеймс Вотсон, Джиммі Вейлс та багато інших. Нові доповіді та лекції публікуються на ютубі, але час на перегляд відео є не у всіх. Тому з’явився TED Talks Daily, де журналістка та телеведуча Еліза Ху знайомить слухачів з останніми доповідями в аудіозаписі. Випуски виходять на різні теми: від штучного інтелекту та психології до бізнесу та технологій.

Де слухати? YouTube, Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, Castbox, SoundCloud

Марк Лівін
Марк Лівін про те, чи допомагає формат при вивченні англійської мови:

— Все залежить від того, який подкаст. Є шоу, в яких працюють автори, диктори чи професійні ведучі. Ми такої мети у своїх епізодах не маємо та говоримо звичайною розмовною мовою, якою люди спілкуються в магазинах чи кафе. Питання в тому, що й кого слухати.

Дівчина записує подкаст
Gucci Podcast та All ears English
Подкаст Gucci Podcast та All ears English

All ears English

Ліндсі з Бостона та Мішель з Нью-Йорка розповідають все про американську культуру та традиції. Дівчата дають поради з навчання та діляться тим, як вступити до університету США. Їхній подкаст призначений для всіх, хто хоче навчитися американській англійській, дізнатися загалом про Штати, місцевий сленг та про те, як іноземною мовою звучати природніше.

Де слухати? YouTube, Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, SoundCloud

Gucci Podcast

В епізодах подкасту креативний директор модного дому Gucci Алессандро Мікеле спілкується на теми моди та музики з Елтоном Джоном, розмовляє з дизайнером Деппером Денером. Гостями подкасту були блогерка та журналістка Сюзі Лау, співачка Дані Міллер, ресторатор Массімо Боттура та інші представники творчих сфер. Якщо ви завжди хотіли дізнатися, чим надихаються дизайнери та що відбувається, коли двері модного дому зачиняються, цей подкаст для вас.

Де слухати? YouTube, Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, Castbox, SoundCloud

Чому подкасти такі популярні на Заході?
Віталій Е

— З американських подкастів зараз я слухаю тільки WTF with Marc Maron Podcast та The Joe Rogan Experience, щоправда, дуже рідко, коли зацікавить гість. З українців — «Чувак Подкаст», «ХПЗП», «У меня было». Можу припустити, що формат популярний на Заході лише тому, що він там раніше з’явився та отримав вагомий розвиток, як, наприклад, стендап. Всьому свій час. У нас він теж ставатиме дедалі популярнішим. Я переконую всіх знайомих відкривати для себе подкасти. Крім цікавого контенту на будь-які теми з ними легше перечекати пробки на дорогах: очі відпочивають від екранів.

Як монетизувати подкаст?

Заробити гроші на своїх випусках можна трьома способами: запровадити оплачувану передплату, вставляти у випуск рекламу чи збирати донати. Це досить непогано, адже понад 60 мільйонів жителів США слухають їх регулярно. Як показує досвід, людям зараз зручніше споживати аудіоконтент, а не дивитися відео. Адже подкаст можна відтворювати дорогою на роботу, під час тренування в залі та навіть коли ви стоїте на касі в супермаркеті. Їх часто порівнюють з музикою, тільки замість пісень вам пропонують послухати чиїсь кумедні розповіді з життя, люди діляться досвідом, розмовляють про помилки, дають цінні поради. Це дуже зручно в дальніх подорожах. Останнім часом бурхливо розвивається відеоподкаст, тому глядачі вже не лише слухають, а й дивляться.

Андрій Лузан
Андрій Лузан з подкасту «Узкий взгляд» — про те, що потрібно для старту свого проєкту:

— Головне почати. Не так важливо, яке у вас обладнання. Зараз можна за суму до 5000 гривень купити мікрофон та всі складники до нього. Або навіть взяти у наймання. Головне, щоб ваш контент мав для когось цінність. Ви маєте ясно розуміти, про що ваш подкаст, у трьох словах описати його концепцію та пояснити, на яку аудиторію він спрямований. Робити випуски з випадковими людьми без конкретної мети — вже погано. Навряд чи це вистрілить. Наприклад, нещодавно з’явився новий цікавий подкаст, який я слухаю: «Тату, закрий двері». Там дуже дотепно описуються стосунки дітей та батьків. В мене дітей немає, але мені цікаво послухати. Тому головне — від початку визначитись з темою. Тепер людям треба з перших секунд дати зрозуміти, що буде всередині.

Прослуховування подкасту
Марк Лівін

— Студія та дороге обладнання — точно не головне. Достатньо диктофона в телефоні та заглушеного простору. Можна залізти у шафу чи обкластися книжками. Головне — зрозуміти, що люди слухають людей. Тому інформація має бути цікавою. Важливо визначиться з тим, який формат вам пасує. Ще треба подумати, як буде організовано дистрибуцію. Ми наполегливо працювали протягом двох років та не розпорошувалися на одноразові інтеграції. Тому опісля нам вдалося співпрацювати з серйозними брендами, яким самим цікаво заходити в такі проєкти. Адже наша аудиторія унікальна. Але конкуренція величезна. Не варто очікувати, що хтось прийде та одразу дасть грошей. Головне — робіть якісний продукт.

Найкраща п’ятірка українських подкастів

Час не зупиняється, й подкасти почали масово з’являтися в Україні. У нашій добірці ми зібрали найкращих представників цього формату в нашій країні.

Марк Лівін про подкасти, які слухає:

— Я слухаю «Станцію 451» — про українську літературу; Kult: Podcast, де говорять на культові та філософські теми. Взагалі більше люблю читати книги.

«Узкий взгляд»

Ютуб-канал «Львы на Джипе» відомий розважальним гумористичним контентом різних форматів: «Подкаты», «Клуб дилетантов», «Стендап» та DZK. Ведуть шоу Віталій Е та Андрій Лузан. В «Узком взгляде» хлопці спілкуються на теми культури та сучасного суспільства: від рестораторства та пластики до подорожей та кіберспорту. Гостями подкасту встигли стати Kyivstoner, Євген Клопотенко, Антон Савлепов, Олексій Костильов, Потап, Позитив та багато інших. Зірки діляться досвідом та розповідають цікаві історії з життя.

Де слухати? YouTube, Apple Podcasts, SoundCloud, Google Podcasts, Castbox

Дівчина в навушниках
Мікрофон та навушники
Віталій Е

— У 2016 році я почав слухати подкасти, тому що намагався максимально відбивати $5 на місяць за Apple Music. Я підсів, мене вразило, як можна створювати якісний контент, маючи мінімальні ресурси. Адже вам не потрібні камери, студія, світло, глобальні цифрові потужності та окремі спеціалісти. Так виникла ідея зробити свій формат. Зрозуміло, як і більшість людей, після того, як я вирішив, що потрібно випускати подкаст, не зробив нічого, щоб це реалізувати. Пізніше поговорив з Андрієм, і виявилося, що він теж давно думав зробити подібний продукт. Ми обговорили формат. Ідея проста: розкривати для слухачів цікаві теми в компанії людини, яка розбирається в них. Команда каналу «Львы на Джипе» взялася за продакшен подкасту, і через 5–6 пробних записів ми виклали перший випуск на цифрові платформи.

Андрій Лузан
Андрій Лузан про найцікавіших гостей подкасту:

— Найбільше запам’ятався випуск зі Славою Баніком з «Дії», бо це була найконструктивніша розмова з гостем. Незабаром усе, про що казав Слава, їхня команда здійснила. Це прикольно, коли людина приходить та щось розповідає, а за рік це реалізує. На відміну від багатьох, хто був у нас у гостях. Ти розумієш: усе, що він сказав, має величезну цінність.

«Вуса Гоголя»
Подкасти «Вуса Гоголя» та «Простими словами»

«Вуса Гоголя»

Ми вже розповідали про ненудний подкаст Вадима Кириленка та Микити Рибакова, присвячений книгам. Хлопці з гумором спілкуються про літературні шедеври. Багато жартують, матюкаються та пояснюють, чому читати — круто. Перші чотири сезони шоу виходило російською. У п’ятому сезоні «Вуса Гоголя» вийшов українською мовою та був присвячений національній літературі.

Де слухати? Apple Podcasts, SoundCloud, Spotify, MEGOGO, Castbox

«Простими словами»

Серія розмов про психологію від «The Village Україна». Ведучі подкасту — редактор «The Village Україна» Марк Лівін та психотерапевт Ілля Полуденний. Говорять про почуття та ситуації, які добре знайомі кожному. Що таке агресивність? Який буває сором та як з ним справлятися? Які типи особистості? Сексуалізація та її призначення. Про це все — у подкасті «Простими словами». Після численних випусків Марк та Ілля написали книгу «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях».

Марк Лівін
Марк Лівін про подкаст «Простими словами»:

— Ми розуміли, що аудиторії цікава тема психології. Ми ні на що не очікували, просто записали перший епізод та виклали його на всі платформи. А потім він вистрілив. У випусках з моїм співведучим, психологом та гештальт-терапевтом Іллею Полуденним, розмовляємо про різні явища з погляду психології. Я сам клієнт психотерапевта та можу поговорити про проблеми, що виникли в мене. Подкаст вплинув на моє життя. Ті 40 епізодів, що вийшли, можна назвати додатковим глибоким курсом психотерапії. Вони далися взнаки на рівні моєї свідомості.

Де слухати? Apple Podcasts, SoundCloud, Spotify

Студія для запису

«Музика з історіями»

Історик Ярослав Грицак знайомить слухачів з культовою музикою 60–80-х років. Саме вона надихала людей на зміни. Наприклад, спочатку вам пропонують послухати пісню Чака Беррі Roll Over Beethoven, а потім розповідають, як рок-н-рол став головним жанром часу. Подкаст став історико-музичним експериментом радіо The Ukrainians.

Де слухати? Apple Podcasts, Spotify

«Та ти шо?»

Розмови про відеоігри, кіно, комікси, книги та музику. Автори подкасту — Максим Морозюк та Григорій Тричук. Випуски запам’ятовуються невимушеною атмосферою та проникливим гумором. Marvel, Бонд, Resident Evil, Comic Con — саме це та багато іншого ставало темами епізодів подкасту «Та ти шо?».

Де слухати? Apple Podcasts, Spotify

Чому формат подкасту такий популярний та був так тепло прийнятий українськими зірками?
Андрій Лузан

— Це загальновизнаний світовий жанр, і те, що його приймають, ніяк на нього не вплине. Це те саме, як би медійна тусовка визнала кіно. Те, що є інтерес, пов'язано з тим, що виникло щось нове. У нас зірки заточені таким чином, щоб намагатися завжди посідати перші позиції на цифрових платформах, коли з’являється жанр, який є буквально скрізь. Артисти хотіли потрапити до трендів. Якщо казати про охоплення формату, то цей жанр не дуже розвинений. Але взагалі наші артисти не до кінця розуміють, що таке подкаст та чим він відрізняється від інтерв’ю. Часто перед записом випусків нас просили надіслати запитання. Дуже важливо вибирати такі теми, щоб було цікаво і ведучим, і запрошеним. Але іноді бувають гості з дуже широкою аудиторією, і є запитання, які просто потрібно поставити, щоб їхні шанувальники почули відповіді чи дізналися про якусь тему. Це не погано та не добре. Просто поки що у нас не дуже визнаний такий жанр, але коли ситуація зміниться, можна буде розмовляти про що завгодно.

Однак феномен подкасту важко заперечувати, та й ви, напевно, теж замислювалися, що ж такого цікавого послухати, або ж вам самим є що розповісти. Можливо, саме ви знайдете себе в цій ніші?