Ньюборн
— наймімінішніший жанр фотозйомки.

Ньюборн — наймімінішніший жанр фотозйомки. Його проводять у період немовляцтва, а саме до 28 дня життя. Чому його виділяють окремим жанром дитячої фотографії? Річ у тому, що такий знімальний процес має ряд нюансів. Навіть найуспішніший фотограф не зможе в ньому працювати без спеціального навчання. Це пов’язано і з освітленням, і з технікою безпеки, і з температурою в приміщенні, та навіть із вибором реквізиту. Зараз по всьому світу проводять безліч майстеркласів, адже попит на такі фотографії стало зростає. Дуже важливо зловити цей дивовижний момент, попередньо створивши для нього відповідний антураж. Це не просто світлини, зроблені на згадку після пологового будинка. Тут видно кожну дрібничку: пушок на щічках, складочки на долоньках… Адже кожна мама знає, що скоро її малюк буде виглядати зовсім інакше.


малюк та морквина

І не варто перейматися, щоб не стривожити немовля, яке в цей період здебільшого спить. Якщо на майданчику працюють досвідчені фотограф і асистент, то фотосесія відбувається для дитини непомітно. Ну і, звичайно, ті пози, в яких лежить «фотомодель», будуть ними старанно перевірені та абсолютно анатомічні. Адже м’язи ще дуже пластичні. Ще один суттєвий пункт — правильний вибір часу. Малюк дуже тонко відчуває настрій батьків та найближчого оточення. Тому після хвилювань чи перед важливими подіями зйомку краще не проводити. Які ще є правила роботи в цьому жанрі, та чому далеко не кожен спеціаліст може впоратися з цим відповідальним завданням, нам розповіли популярні в Україні майстри — Юрій та Юлія Чорногор.

Колись вони, як і багато хто з нас, просто насолоджувалися красою листівок знаменитої австралійки Анне Геддес. Юрій тоді з захопленням фотографував своїм новим професійним фотоапаратом з двома об’єктивами, але як аматор. Зовсім скоро у них з Юлією народилася донька, і процес дитячої та сімейної фотографії цілком захопив молодих батьків. Згодом до них почали звертатися зі своїми малюками друзі та друзі друзів. Так дипломований юрист та економіст Юрій назавжди змінив сферу своєї діяльності, а дружина Юлія, з дипломом економічного вишу, почала вміло асистувати йому на зйомках. Вони викладали свої роботи у соціальних мережах і скоро мали багато клієнтів. Проте це ще не було зйомкою у стилі ньюборн.

Відповідальний момент першої зйомки у житті.

Робота з малюками допомогла усвідомити специфіку цієї творчості та те, в якому напрямкові їм хотілося б надалі розвиватися.

ньюборн у ляльковій ванній

Юрій пройшов кілька майстеркласів в Україні та за кордоном. Юлія теж швидко опанувала мистецтво асистування на знімальному майданчику. Вони з чоловіком з головою поринули у новий напрям — експерементували з позуванням, реквізитом, освітленням. Майстерність підвищувалася з кожним днем. Проте потоку клієнтів на зйомки саме у жанрі ньюборн не було. Причина з’ясувалася дещо пізніше, коли у викладених у профіль фотографіях робочого процесу помітили Юлію, яка виконувала роль асистентки та випадково потрапила до кадру. На неї і зреагували клієнти. Як потім пояснив один із них, у професійному профілі Юрія було написано «фотограф новонароджених», проте ніхто не знав, що йому допомагала Юлія. Отже, коли люди дізналися, що на майданчику є турботливі жіночі руки, попит на роботу родини Чорногор зріс у геометричній прогресії. Сьогодні Юлія та Юрій настільки затребувані, що навіть не завжди є можливість відпрацювати з усіма бажаючими. У міжнародних конкурсах вони незмінно стають лідерами одразу в кількох номінаціях.

В їхньому щільному графіку зйомок знайшлося невеличке віконце, отже ми змогли дізнатися про всі нюанси роботи у непростому жанрі ньюборн.

Юрій Чорногор, фотограф новонароджених

Я б сказав, що цей вид художньої зйомки стоїть трохи осторонь. Навіть ті фотографи, які вже давно у професії, повинні вчитися, щоб його опанувати. Спілкування та поводження з малюками, вибір точок зйомки та сюжету — все це дуже відрізняється від інших жанрів. У складному позуванні ми з дружиною страхуємо одне одного. Далі ніж на відстань 30 см, або витягнутої руки, від дитини не відходимо.

Щодо аксесуарів — буває так, що у батьків якісь іграшки передаються з покоління у покоління. Наприклад, ми фотографували хлопчика, в якого машинки ще дідусеві. Обов’язково наперед питаємо про хобі, захоплення, професію батьків. У нас були льотчики, моряки, боксери, програмісти, мотоциклісти. Ми обговорюємо з замовником кольорову гаму, приклади поз. Була зйомка дитини, в якої мама візажистка. Тому дівчинка лежала зі щіточками та професійною скринькою, в якій зберігається вся косметика для роботи. У нас практично не буває в кадрі одного й того самого реквізиту. Хіба що на запит клієнта. Наприклад, якщо мама хоче повторити костюм моряка або щось схоже, тоді ми це допускаємо. Але намагаємося, щоб усе було унікальним. А інколи робимо просто гарний кадр, який не прив’язаний ані до якої тематики.

Юрій Чорногор: «Це не про турботи, а про почуття, емоції та щастя бути батьками»

модель жанру ньюборн

Тепер дедалі частіше буває, що батьки записали на фотосесію первістка, потім через рік-півтора — другого, третього, а інколи буває, й четвертого малюка: та всіх цих дітей ми фотографуємо. Створюються дуже теплі приятельські стосунки, коли ми можемо зателефонувати та вітати одне одного зі святами чи якимись пам’ятними датами. Спочатку ми вели підрахунок робіт: до 500 дорахували, а потім припинили. Ми знімали в Одесі та області, у Києві, були малюки з Тбілісі. Звичайно, навіть зараз намагаємося не відмовляти та приділяти час усім охочим. Коли мене запитують, як готуватися до фотосесії, я кажу: «Ніяк!» Насолоджуйтеся поточним моментом. Ми підлаштуємося та допоможемо вам запам’ятати цей зворушливий період.

Турботливі жіночі руки — обов’язкові умови процесу

Юлія бере участь і в обговоренні ідеї, і в підборі реквізиту, і у фотосесії. Вона розповідає, що у більшості випадків участь батьків на майданчику не потрібна. Вони настільки втомлюються у період немовляцтва від нових обов’язків, що інколи навіть із задоволенням користуються вільним часом і займаються господарчими справами. Адже вони впевнені, що на цих фахівців можна цілком покластися.

каченята і новонароджений

Юлія Чорногор, асистентка фотографа новонароджених

У нас з чоловіком різні функції в команді. Він відповідає за процес зйомки, за техніку, спілкування з батьками. А на мені робота з малюком на майданчику: захитування, витирання, вкладання в реквізит, перевдягання, страхування.

мама з новонародженим

Ми з Юрою як дві руки одного організму. Безпосередньо перед початком фотосесії матінка передає нам дитину. Після цього її роль у процесі полягає у приготуванні суміші чи годуванні, а за бажанням — у зйомках бекстейджу. Тобто з моменту початку зйомки малюк у моїх чи Юриних руках, і віддаємо його лише після закінчення процесу. Ми малюка захитуємо, вдягаємо у костюмчики чи спеціальну обмотку. Це зазвичай роблю я. До речі, весь реквізит і одяг наші. У нас навіть є окрема кімната для його зберігання — стільки вже зібралося. Винятком може бути якийсь чепчик, що його дитині пошила бабуся. Це як реліквія. Такі деталі ми використовуємо із задоволенням. Вони пов’язують фотографії з родиною та стають частиною її історії.

Юлія Чорногор: « «Інколи у нас на зйомках засинали й батьки. Тому що не всі можуть витримати тишу, шепіт і температуру 28 градусів»

Признаюсь, что перед тем как у нас стало хорошо получаться, мы прошли непростые уроки. В этом жанре, как выяснилось, особые условия съемки. Все совсем по-иному. Если ты переходишь в него, будучи хорошим успешным Зізнаюся, що перед тим, як у нас все почало виходити добре, ми пройшли непрості уроки. У цьому жанрі, як з’ясувалося, особливі умови зйомки. Все зовсім інакше. Якщо ти переходиш у нього, хоча й був при цьому гарним весільним фотографом, то не виконаєш правильно роботу, поки не засвоїш певні тонкощі. Це зовсім інший всесвіт. Ти не просто знімаєш милі фото. Важливо знати, як правильно, гарно і, що важливо, безпечно покласти малюка. Інколи дивишся чужі фото — і розумієш, що певне позування може навіть нашкодити.

Дитина — це святе, ти не маєш права ані на помилку, ані на ризик заради кадру.

Я завжди поруч, щоб у будь-який момент підтримати голівку, допомогти зайняти зручне положення у реквізиті. Навіть маму не зовсім правильно просити про це. Вона, по-перше, у цей час може відпочити та зайнятися іншим справами, по-друге, вона не проходила навчання та не знає, як це зробити правильно. Крім того, батьки відволікаються на всю цю красу та своїм захопленням трохи заважають роботі. Ми намагаємося все робити раціонально, вся увага спрямована на творчий процес: ти напнутий, мов струна, скільки б годин це не тривало.

Перед зйомками батькам нічого не потрібно купувати. Лише особисті предмети, пов’язані з професією мами чи тата, чи родинною історією. Але основні атрибути, одяг, бантики, пов’язочки, костюмчики входять до вартості. Тобто з початку нашої роботи у батьків є лише одна справа: дати малюку їжу, коли це буде потрібно. Все! Ми дивимося, як відбувається зйомка, чи комфортно дитині. Тому що є певні ознаки, коли дитинка голодна. Тоді ми надаємо батькам час, необхідний для годування. А якщо мама нам довіряє, то ми готуємо суміш і самі підгодовуємо. Маємо значний досвід у цьому.

Юрій та Юлія Чорногор подружжя Чорногор хаски та новонароджений двійнята в жанрі ньюборн фото Newborn на шахівниці тато з дитиною

Тривалість зйомки ніколи не обмежуємо конкретним часом, тому що підлаштовуємося під нашу маленьку модель. Хтось одразу заснув, хтось — ні.

Є кадри, які можна робити, коли малюк ще не спить, а є такі, для яких сон — обов’язкова умова. Це пов’язано з тим, що у новонароджених довгий глибокий сон. І що дитина менша, то сон міцніший, а м’язи пластичніші. Інколи у нас на зйомках засинали й батьки. Тому що не всі можуть витримати тишу, шепіт і температуру у приміщенні 28 градусів. Останнє — умова технологічного процесу.

тато з новонародженими та гітарою
батько байкер з малюком

Весь механізм зйомки підлаштований під біоритми дитини. Буває так, що приймаємо спляче немовля, перевдягаємо, фотографуємо і віддаємо його мамі — а воно ще спить. А буває й інакше. Якщо коліки — захитуємо, гріємо животик, аби зняти спазм. Зйомка може тривати 1 годину 10 хвилин чи 5 годин. Якщо довго, значить, буде кілька годувань. Якщо був час неспання, то ми обов’язково знімемо у цей момент. Ми фіксуємо те, як гарно виглядає, коли дитина не спить. Не чекаємо, поки засне. У нас є можливість знімати у студії, а якщо потрібно, можемо поїхати туди, куди просять батьки. Все залежить від побажань. Для нас зручний будь-який з цих варіантів.

Є в цьому процесі щось символічне. Перші тижні життя нової людини у цьому світі — й одразу софіти, спалахи фотокамер. А щоб цей момент вийшов дійсно унікальним, а не просто милим, Юрій та Юлія завжди намагаються після основної програми додатково зробити спільні фото малюка з батьками. Щось спонтанне, сповнене емоціями, зовсім без плану та вивчених поз. Просто як бонус, авторський штрих родини Черногор, неповторна частинка цього чарівного періоду. Як каже Юрій, це не про турботи, а про почуття, емоції та щастя бути батьками.

Фото: з архіву героїв
Лариса Коява
Автор(ка):
Лариса Коява