«Це — мій найулюбленіший шип», «Я їх шиперю», «N та M — шип на роки!» Е? Що? «Шип», тобто троянда, чи мова про шипшину? Чи то якийсь англійський ship на кшталт славнозвісного Ever Given? Ні? Тоді нам терміново потрібен переклад на людську мову з зумерської.

До речі, маємо для вас невеликий секрет: з цим явищем ви вже мали справу, і що ймовірно, хоч раз ним захоплювалися. Не вірите? Тоді запрошуємо до нас на борт: наш ship розпочинає дослідницьку експедицію.

I want to believe: як агенти ФБР запустили перший шип

Насправді шипінґ (англ. shipping. — Прим. ред.) не має жодного стосунку до колючок, суден чи поштових відправлень. І назвати його новомодним явищем, придуманим на зразок TikTok’у, теж не можна. Термін запозичено з фанатських спільнот і означає він, що частина аудиторії бачить у двох персонажах ідеальну пару та хоче, щоб у них склалися романтичні стосунки (одночасно використовується ще один термін субкультур, «пейринг», від англійської pair — пара). При цьому статус персонажів не має значення — за початковим сюжетом вони можуть мати інших коханих, бути однієї статі, ненавидіти одне одного чи навіть не здогадуватися про існування одне одного. А у деяких випадках взагалі належати до різних кіно/книго/серіалогалактик. Головне мірило — фанатські симпатії та «хімія» між героями, яка передається глядачу. Але все по черзі.

x-files шипер

Вважається, що вперше шипінґ з’явився у фандомі «Цілком таємно». Обговорюючи на інтернет-форумах теми містики, паранормальних явищ та іншої конспірології у дусі «а уряд усе приховує», фанати-іксфайлери розкололися на два табори. Перші називали себе шиперами (shippers — від relationship, взаємини), котрі не могли дочекатися моменту, коли ж Малдер і Скаллі нарешті зрозуміють, що вони більше ніж напарники, і відшукували в їхніх вчинках, фразах, поглядах підтвердження своєї теорії. Інша ж частина фандому вважала романтичну лінію вигаданою, закликала дивитися серіал заради сюжету та не бачити того, чого там немає. Як з’ясувалося згодом, щось таки справді було — агенти ФБР зрозуміли свої почуття та навіть певний час жили разом. Проте фінал happily ever after, на жаль, виявився не для них: у 2016 році вийшов 10-й сезон «Цілком таємно», і вже перші серії неймовірно розчарували фанатів-шиперів, адже до моменту ребуту Малдер і Скаллі вже встигли розійтися. Шоуранер Кріс Картер згодом пояснив, що занадто добре знає своїх персонажів і бачить лише такий розвиток їхніх відносин. І хоча у Фокса з Даною теж не склалося, проте вони народили не лише сина, а й визначення того, що ми називаємо «ой, вони така гарна пара!».

гаррі герміона пейринг

Нині майже кожний популярний серіал, фільм чи книга має свій фандом, і вже точно кожен фандом не обходиться без шипінґу. А навколо деяких пейрингів взагалі такий галас здіймається, що долітає навіть до далеких від субкультур нормізмів. Частина поттероманів і досі незадоволена рішенням Джоан Ролінґ одружити Рона Візлі та Герміону Ґрейнджер, хоча сама письменниця неодноразово наголошувала в інтерв’ю, що ця пара планувалася ще з першої книжки. Проте це авторське свавілля — не наказ для шиперських сердець. Більшість впевнена досі, що Герміоні краще було б з Гаррі Поттером. А вибором самого Гаррі теж залишилися задоволені не всі його фанатки. Хто така Джинні?! Мінус 50 очок Гриффіндору! Ті, хто ніколи не дивився «Сутінків», точно чули, що це та історія, де звичайне дівчисько розривається між вампіром з масним поглядом та перевертнем з ідеальним пресом, і фанати досі розділені на «команду Едварда» та «команду Джейкоба». А у фандомів «Надприродного» та «Шерлока» була така кількість шиперів, що шоуранери тулили вже у самі серіали метажарти на цю тему, ба більше — фансервісу, тобто моментів, які підтримують здогадки фанатів, що щось колись, можливо, таки станеться, але це не точно.

Ну от самі зізнайтеся, бувало ж таке, що за переглядом серіалів та багаторічних кінофраншиз, перечитуванням багатотомних книжкових саг ви теж переймалися: «Складеться у цих двох чи ні?» Повірте, такі думки виникали не лише у вас! Тому, коли бабця, вислуховуючи ваші роздуми вголос: «Чи будуть Локі та Сільвія разом у другому сезоні?» — докірливо похитує головою, що молодь, мовляв, нині подуріла на своєму шипінґу, спитайте її, хто краща пара для Мейсона — Джулія чи Вікторія. Чи вона взагалі переймалася за симпатяжку Мері, без якої все у серіалі було не те, що без неї Мейсону ніяк? Увага! Якщо ви зараз не зрозуміли, хто всі ці люди, у жодному разі не гугліть… Звідти не вертаються!

Не можна грати почуттями! Чи можна?.. Поговоримо про шипінґ в іграх

Десь на цьому етапі геймери могли б посміятися та відповісти, що подібні нісенітниці їх не зачіпають, — вони старі солдати та не знають слів кохання, їх приваблює шлях пригод. Однак шипінґ квітне й у відеоіграх: буває так, що під час стриму на Twitch секція з коментарями миттєво перетворюється на криваве місиво. Для цього достатньо, щоб стример почав розвивати у сценарії той роман, з яким частина фоловерів не погоджується, а отже — шиперським війнам бути. Проте забагато теорії, розглянемо все на прикладі.

трисс або йеніфер

Гра «Відьмак 3: Дике полювання» з’явилася у 2015 році, проте до сьогодні популярна та зажадана. Поруч із питаннями, яким мечем кого бити, як потрапити до Каер Морхена та чи грати у гвинт, гравців неймовірно цікавить, кого вибрати як любовну інтригу — Трісс Мерігольд чи Йеннефер з Венґерберґа? Річ у тому, що у книгах Анджея Сапковського все доволі однозначно: хоча Геральт і не дотримувався чернечого життя, але кохав він лише Йен. Проте коли CD Projekt RED випускав гру на продовження книжкового сюжету, то вирішив іти своїм шляхом: Геральту витерли пам’ять, а Йеннефер тимчасово взагалі щезла з історії. І якщо у першій частині Білий Вовк був наче той козел на городі з капустою — так багато гарних жінок завжди вирувало біля нього, то вже у другій частині постійною його супутницею стала Трісс. Руда чаклунка виявилася такою популярною серед гравців, що навіть потрапила на обкладинку польського Playboy. І хай би собі так і тривало, але ж у наступному релізі повернулася більш ніж невдоволена Йеннефер. Крім тих пригод, які приготувало йому «Дике полювання», Геральту довелося крутитися між двома сердитими та ображеними дамами, намагаючись відновити нормальні стосунки хоча б з однією. Вибір залежав від дій гравців, і от саме тут усе почалося... Утворилося кілька непримиренних таборів. «Звичайно ж Йен — так було у книзі, так сказав Сапковський!» — наполягають одні. «Ну ні, Трісс — вона надзвичайна, з нею Геральту краще!» — впираються інші. «А якщо варіант утрьох?» — задумливою ноткою вклинюються треті. Отже — подібний варіант теж імовірний. «Так не будь же ти нічиїм!» — безапеляційно заявляють четверті та відправляють гордого, але самотнього Геральта грати у гвинт до найближчої забігайлівки.

Це доволі яскравий, проте не єдиний приклад: Dragon Age Origins, Mass Effect, Final Fantasy 7, Baldur's Gate 2 KotOR — в усіх цих та багатьох інших іграх ми не лише можемо спостерігати за розвитком романтичних стосунків персонажів, але й самостійно вирішувати, кому з ким крутити любов. Ну чим не простір для шиперів?

Вони стояли поруч: усе зрозуміло — це любов!.. або Як зароджується шип

Серіали, відеоігри — з цим усе зрозуміло! Вважаєте, що шипінґ — то доля гиків? Але повірте, він може з’явитися буквально на порожньому місці, та навіть там, де романтикою й не пахло. Нащо далеко шукати приклади? На 65-му конкурсі «Євробачення» навколо солістки групи Go_A Катерини Павленко розгорнули справжні шиперські перегони. А почалося все з буденного: італійська група Måneskin у повному складі прийшла до гримерки наших конкурсантів з проханням навчити їх співати Shum. Потім Даміано Давид, лідер італійців, заявив, що Україна — його фаворит серед учасників, а у своїх сторіз неодноразово запрошував слухати пісні Go_A. І вже до фінального концерту єврофани надзвичайно зацікавилися представниками обох країн. Коли ж Måneskin виграли конкурс, а Go_A отримали друге місце за глядацьким голосуванням, цей інтерес посилився максимально. А враховуючи, що поруч Катерина та Даміано виглядали так, наче виринули з якоїсь «Матриці» вампірського штибу, то це наплодило тонни артів та ТікТок з ДаміКейтами. Проте все виявилося трохи складнішим. Сама Катерина виклала у своєму Instagram’і спільне фото зі швейцарцем Gjon's Tears та підписала його: «My winner». Як з’ясувалося, музиканти вже давно листувалися, адже мали разом виступати ще на Євробаченні-2020, яке не відбулося. Пізніше Джона помічали у стримах співачки: він надсилав їй підтримувальні коменти та лайки-сердечки. Цього виявилося достатньо, щоб виник ще один шип, а ДаміКейтери піджурилися. До шиперських воєн не дійшло: Катерина розбила надії обох таборів шанувальників, записавши жартівливу сторіз, де розповіла, що вже дала урочисту обіцянку вийти заміж за гітариста фінської групи Blind Channel.

катерина павленко даміано давид

Ще одним шипом, що розчулив тисячі фанатів «Євробачення», став Ефен-Тікс. За кілька місяців до конкурсу в Роттердамі представник Норвегії Андреас Хьоукеланн, який виступав під псевдонімом Tix, освідчився у своєму Instagram, що вже заочно закоханий у конкурсантку від Азербайджану Саміру Ефенді. Він присвячував дівчині серенади, викладав у її профіль відео з зізнаннями, а також дарував квіти та подарунки. Співачка прийняла ці знаки уваги, й Тікса та Ефенді почали часто помічати разом. Звичайно, це все одразу стало надбанням соцмереж. Багато єврофанів сумнівалися у щирості їхніх почуттів, вважаючи, що співаки вдають пару заради хайпу, щоб отримати більше SMS від відданих шиперів під час голосування за найкращу пісню. Дійсно, і Норвегія, і Азербайджан потрапили до фіналу, хоча не були у списку фаворитів. Але вже в’їхати на цьому шипі у десятку не вдалося жодному. Якщо ж цікаво, чи живий ще цей шип і як він розвивається, то хештег #efentix вам у гугл.

бранджеліна що це

Зірки шип-шип… є привід для новин

«Гей, природа настільки очистилася, що Бенніфер возз'єдналися!» — «Во-воу-воу, так у нас знову 2001-й? Бренніфер тепер теж повернеться?» — «З якого дива? Нащо їй той Пітт! Хай за Бранджеліну відповідає сповна!» Стоп! Про що взагалі мова? Хто всі ці люди? Пітт — ну ок, це ж той самий, дійсно? Нічого не зрозуміло. Бенніфер — це про Бена Аффлека та Дженніфер Лопес, які офіційно повідомили, що знову у стосунках. Фанати шаленіють і врубають Jenny from the Block на всі децибели. А Бренніфер — це Бред Пітт та Дженніфер Еністон, які колись були одружені. Після чотирьох років шлюбу Бред залишив зірку серіалу «Друзі» заради Анджеліни Джолі (хоча зрештою великого щастя це йому не дало). У новоспеченої Бранджеліни одразу з’явився натовп хейтерів, які підтримували Еністон, засуджували актора та все сподівалися, що він повернеться до неї. Проте роки йшли, сподівання потроху згасали, до того ж сама Дженніфер не страждала за ексчоловіком і активно опікувалася влаштуванням особистого життя.

Якщо ж поглянути глибше, то шипінґ зірок розпочався не вчорашнім днем і вже аж ніяк не у 2001-му. Він з’явився одночасно з появою культури селебріті. Людям цікаво знати, хто з ким зустрічається, хто з ким одружився чи хто кому зрадив, тому вони пожадливо слідкують за новинами світського життя. «Шок! Сенсація! Кім Кардаш’ян та Каньє Вест розлучаються!» — фанати горюють через розлучення улюбленого подружжя та сварять непутящого Йе. «Шок! Сенсація! Кім Кардаш’ян з’явилася на презентації альбому Каньє Веста у шлюбній сукні!» — фанати радіють і закидують Instagram Кім сердечками. Гарні пари серед спортсменів викликають у людей не меншу зацікавленість. Наприклад, як би чудово не виглядали поруч Кріштіану Роналду та Джорджина Родрігес в оточенні дітей, багатьох фанатів і досі муляє питання, як він міг полишити Ірину Шейк. Не дають спокою й членам королівських родин: заграва від баталій на тему «Вільям і Кейт vs Гаррі та Меган», мабуть, горітиме вічно. Хоча особи блакитної крові привертали увагу до себе завжди: якби жовта преса, соцмережі та «Шоу Опри Вінфрі» існували за часів Генріха VIII, то шиперські війни велися б уже тоді.

Від «Школи» з «Холостяком» до Instagram з TikTok: шиперити можна всіх

Михайло Заливако Ганна Богдан

Іноземні зірки не цікавлять, слідкуєте лише за українськими блогерами, дивитеся лише «1+1» та СТБ? Ну що ж, шипінґ поруч! Візьмемо, до прикладу, 11-й сезон «Холостяка». Навіть якщо ви не дивилися жодного випуску, то напевно чули біля офісного кулера, хто за кого вболіває — Джесіку, Розалі чи Зайку. І хоча Зайка (вона ж — Юлія Бельченко) підкорила багатьох глядачів, серце нежонатого Михайла Заливака дісталося Анні Богдан. Цей вибір так схвилював соцмережі, що на новостворену пару одразу вихлюпнулася хвиля хейту, дівчині, що програла, надсилали слова підтримки, а офісний кулер кілька днів краще взагалі було оминати стороною.

Хоча у серіалі «Школа» Ната та Тоха не були парою, проте за стосунками акторів Анни Трінчер та Богдана Осадчука, затамувавши подих, стежили тисячі фанатів. Перша закоханість, ніжні почуття, романтика — ну як тут утриматися й не зашиперити? Проте після «Школи» шанувальники серіалу весілля так і не дочекалися: через два роки пара розійшлася. Фанати довго відмовлялися повірити у закінчення милої історії, а оскільки Анна та Богдан зберегли дружні стосунки, то за кожним спільним фото чи відео шипери вбачали натяки на возз’єднання ексзакоханих. А напередодні прем’єри кліпу KISS фанати обговорювали: правда чи фейк інфа про стосунки з Позитивом? Зараз Анна зустрічається з TikTok блогером Олександром Волошиним. Частина шанувальників уже підкидають у коменти вогняні смайли та серця — неважливо, з ким, аби їхня кумирка була щаслива. А інші пам’ятають, які сильні були почуття у дівчини до Осадчука, та не піддаються новому шипу.

Вже який місяць поспіль найпопулярніша українська інстаблогерка Софія Стужук інтригує фанатів — роман з Адрієм Шатирком є чи таки немає? В обох соцмережі наповнені двозначними фото, під якими фоловери одночасно сподіваються, що почуття є, хейтять, бо не вірять у їхню справжність, і прискіпуються, чи не постановка все це. «ТВ-шоу перебралося в інсту», — такий висновок найчастіше лунає у коментарях.

«Коли Астаф’єва відкриє очі та зрозуміє, що Дурнєв — це її майбутній чоловік?» — пишуть під спільним відео Даші та Олексія на YouTube каналі блогера та збирають тисячу лайків. Обох пов’язує давня дружба й робота над спільними проєктами. А те, що співачка та модель уже багато років має стосунки з іншим, шиперів зовсім не зупиняє: вони вірять, чекають і сподіваються.

А якщо ви — завсідень TikTok-у, то взагалі пояснювати, що таке шипінґ, не потрібно — тут він на кожному кроці. Наприклад, у постах під відео найпопулярнішого українського TikTok хаусу uLove Home прямо питають фоловерів, який їхній улюблений шип, а профіль на YouTube каналі повниться історіями про стосунки Жені, Каріни, Трейсі, Крила, Лізи Найс, Максима, Леона та інших мешканців. А далі, залежно від того, який шип найбільше захоплює аудиторію, та пара й видає більший контент.

До речі, досі вважаєте, що шипери кучкуються лише в мережі? Вас колега ніколи не пригощала домашніми смаколиками лише тому, що Потап з Настею нарешті одружилися?


Ок чи не ок? Питання в цьому

Останнім часом виникає питання, чи можна вважати шипінґ етичним явищем. Коли фанати пишуть фанфіки, малюють фанарти з коміксами та монтують ролики про вигаданих персонажів — то нікого не зачіпає, хай бавляться. Інша справа, коли захоплення починає викликати відома пара, адже мова про живих людей, яким така цікавість до їхнього особистого життя може бути доволі неприємною. В історії шипінґу, на жаль, було достатньо випадків, коли шанувальники ставали справжніми сталкерами, а купа хейту, викликаного шиперськими війнами, вивалювалася на людину лише тому, що вона не погодилася з чиєюсь думкою. Тут без фахівця не розібратися!

Hold You психолог
Яна Валіахметова
психолог проєкту HoldYou

Шипінґ був, є і, мабуть, буде ще довго. Чому? Фізіологічно наш мозок влаштований так, що він всякчас щось додумує. Це необхідно, аби, побачивши 4 колеса та шмат заліза, відразу зрозуміти, що перед нами авто. Без подібної властивості навчання давалося б дуже важко, а кожен автомобіль був би завжди чимось новим, унікальним, вимагав би до себе уваги знов і знов. Але ця особливість шкодить у соціальному житті, коли ми у своїй свідомості добудовуємо, спираючись на власний досвід: як до нас ставилося оточення, що воно про нас думає, чому люди вчинили так чи інакше. Зазвичай ці фантазії не мають нічого спільного з реальністю, проте нам хочеться їм вірити.

У кожного власне мислення, погляди та життєвий досвід. Саме тому одні вбачають між певними людьми якісь стосунки, інші — не погоджуються з ними, бо мають свою думку щодо цього. Сперечатися абсолютно безглуздо. Наприклад, я люблю ананас, а хтось — ні. Буде доволі дивно, якщо я почну доводити та наполягати на унікальності його смаку.

Чому люди схильні до шипінґу? Якщо абстрагуватися від фізіологічних особливостей нашої психіки, то це своєрідний метод отримання гострих позитивних чи негативних емоцій. Коли у реальному житті людина обділена яскравими подіями, вона нецікава насамперед сама собі та намагається задовольнити свої емоційні потреби через шипінґ. Спостерігаючи за іншими, вона образно проживає з ними чуже життя, чужі емоції.

Ще додам, чому шипери такі впевнені у своїх поглядах. Ми влаштовані так, що звертаємо увагу лише на те, що має значення саме для нас. Тому завжди та всюди ми будемо бачити лише те, що хочемо побачити. Наприклад, поки певна річ була вам байдужа чи поки ви її не придбали для себе, ви зовсім не помічали її в інших людей. Коли шиперам здається, що між людьми є певний зв'язок, вони відразу починають бачити підтвердження своїх здогадів.

Взагалі, зацікавленість життям інших людей до певного часу не має ніякого негативу. Якщо хочеться разом радіти чи сумувати — це нормальне виявлення емпатії та співчуття, яке й робить нас людьми. Але якщо ви занадто переймаєтеся чужою долею, то варто замислитися, що відбувається з вашим життям. Адже захопившись кимось, ви не живете самі.

Фото: Folga’ и Shutterstock
Юлія Котляр
Автор(ка):
Юлія Котляр