«Поговоримо про лазерну корекцію зрозумілою мовою», — саме так розпочалася наша розмова з офтальмологом, лікарем вищої категорії керівником Київської клініки «Центр ока» Олександром Тесленком.

Ми відвідали офтальмологічний центр, аби не лише максимально просто розповісти про, здавалося б, складну процедуру, але й отримати інформацію з вірогідного джерела. Сьогодні ми готові поділитися з вами знаннями про те, що ж таке лазерна корекція: кому, коли та чому її можна робити. До того ж розвінчаємо одразу кілька найпоширеніших міфів про цю операцію.

Офтальмологічний центр у Києві

Що таке лазерна корекція та за яких дефектів зору вона буде ефективною

Ймовірно, ви чули багато розумної, але незрозумілої інформації про процедуру лазерної корекції зору. То що це: відновлення зору чи зручна підміна окулярів та лінз?

— Лазерна корекція — це можливість зменшити залежність від окулярів та лінз. У більшості випадків — позбавитися їх зовсім. Ми маємо рогівку, вона знаходиться ззовні: перед райдужкою та зіницею, як годинникове скельце. Це наче перша лінза в об’єктиві фотоапарату, яка переломлює світло сильніше, ніж інші структури ока. За допомогою лазера рогівку корегують, роблячи її більш пласкою чи круглою. Результативна лазерна корекція при короткозорості та астигматизмі, рідше — при далекозорості. Працює це так: наприклад, у вас зір (–3). «Мінус» означає, що ваші окуляри розсіюють світло: потрібно послабити переломну силу ока на 3 діоптрії — і ви будете бачити добре. Якщо товщина рогівки дозволяє — можна лазером її трохи зменшити на ті самі 3 діоптрії, тоді й окуляри не будуть потрібні. Ось, власне, і вся корекція зору.
Модель очного яблука поблизу

Чи існує ідеальний вік для лазерної корекції?

Ми часто натрапляємо на диспути та неперевірену інформацію про те, в якому віці краще робити лазерну корекцію. Хтось каже — 18–40 років, десь пишуть — 18–60 років. Про те, чи є взагалі бездоганний вік для лазерної корекції, та хто став найдорослішим пацієнтом «Центру ока», розповідає Олександр.

— Ідеального віку не існує. Тут сплітаються два поняття: комерція та медицина. Для бізнесу цільова аудиторія для корекції — від 21 до 35 років. У цій категорії найбільше непоганих кандидатів на процедуру. Однак операція може допомогти у будь-якому віці від вісімнадцяти. Але після 35–40 років більше обмежень та умов, за яких можна її робити. У нашій клініці найдоросліша пацієнтка мала 83 роки. За моїми спостереженнями, найщасливіші клієнти — після 40. Вони так намучилися з окулярами та лінзами, що потім просто насолоджуються життям без них. Навіть розуміючи, що ближче до 50 років їм знадобляться окуляри для читання, як і всім здоровим людям. Лазерна корекція — це про щастя, дуже емоційна річ. Вона дарує людині радість і впевненість у собі.
Діагностика зору у Києві

Ризики, стійкість результату та гарантії клініки

Кожен з нас хоче мати уявлення про результат процедури, вберегтися від негативних наслідків та ризиків. У клініці проводять багато досліджень, головна мета яких — зрозуміти індивідуальні особливості та зробити прогноз тривалості результату. Про всі, навіть найнезначніші фактори, пацієнт дізнається до операції.

— Існує протокол, дотримання якого гарантує безпечність корекції. Ми використовуємо той же, що застосовується для пілотів та морської піхоти США. З боку комерції це трохи сумно, але дуже ефективно щодо результативності. Усі ризики перед процесом потрібно усунути — або відмовити в операції. Ми не робимо корекцію приблизно половині всіх охочих з різних причин: можливість нестійкого ефекту, високий ризик побічних явищ, незрозумілість ситуації з зором, ну і, звичайно, за наявності протипоказань.

Для гарантії результату, оговореного при попередньому обстеженні в офтальмологічному «Центрі ока», перед операцією з кожним пацієнтом підписується угода.

— Результат — це відсутність необхідності користуватися окулярами та лінзами, він письмово закріплюється угодою. Якщо протягом року буде потрібна повторна корекція, то ми робимо її власним коштом.
Діагностика зорової системи Лазерна корекція зору у Києві Процедура лазерної корекції Обстеження перед лазерною корекцією Олександр Тесленко
Як проходить процедура лазерної корекції

Підготовка, операційний процес та відновлення

На теренах інтернету ми можемо побачити десятки суперечливих порад з приводу того, що потрібно робити перед корекцією. Ми дізналися в Олександра про речі, які категорично не рекомендовані перед операцією. Ви будете здивовані кількістю цих обмежень:

— 5–7 днів до корекції не потрібно вдягати контактні лінзи. І ще не можна застудитися чи отримати травму голови, обличчя та очей.

Олександр розповів нам про те, як проходить операційний процес: про відчуття пацієнта, дії лікаря, тривалість процедури та відновлення.

— Після обстеження лікаря готують інструменти та автоматичну процедуру корекції. В операційній людина проводить хвилин п’ятнадцять, з яких робота лазера триває від 3 до 10 секунд. Болю немає. До того ж завдяки дуже ефективним знеболювальним краплям ви взагалі не відчуєте, що до ока торкаються. Відчуття, що його немає… Яскраве світло — це все.

Вартість лазерної корекції

Ми проаналізували ціни на процедуру в різних клініках Києва та побачили, що вона варіюється від 12 до 18 тисяч гривень за одне око. Від чого залежить ціна? Спрацьовує принцип: «дорожче — значить краще»?

— Ні, таке правило не діє (посміхається. — Прим. ред.). Є різні способи: щось важче для хірурга, щось легше для пацієнта. Десь більше витратних матеріалів, десь менше. Тому і варіюється ціна. Вибір методу залежить від того, що дозволяє робити око та в який спосіб живе пацієнт. Людям з високим ризиком травматизму (бійці, військові, спортсмени) роблять операції, які дещо болючіші, проте вони надійніші. Такі операції відносно дешевші. Іншим — дорожчі та комфортніші, мов легка прогулянка, після якої око вже до вечора відновлюється.

Може видатися дивним, але в усіх клініках ціна вказана саме за одне око. Чи реально зробити спочатку одне око, а з часом інше?

— Так, це можливо. Тільки тоді попрошу після операції вести відеощоденник, ми його викупимо з правом публікації (сміється. — Прим. ред.). У цьому немає жодного сенсу: у вас просто певний час буде наче два різних ока. Те, що на одному окові все пройде успішно, не збільшить і без того надійні гарантії для другого.
Лінзи для перевірки зору

Погодьтеся, навіть якщо людині десять разів скажуть, що все добре та безпечно, хвилювання залишиться. А що буде, якщо пацієнт перехвилювався, — ворухнувся, чхнув, змигнув?

— Ці хвилювання марні. Лазер сканує положення ока 500 разів на секунду. Та він завжди готовий зупинитися швидше, ніж ви встигнете зробити рух. Після цього він продовжує задану програму.

«У більшості випадків ви краще бачите одразу, коли виходите з операційної»

Про те, через який час можна побачити результат, і про відчуття після лазерної корекції розповідає Олександр:

— Якщо роблять LASIK та його різновиди (швидке відновлення) — зір стає у норму ближче до вечора або наступного ранку. Якщо LASEK, який довго «заживає», то спочатку потрібно носити спеціальні контактні лінзи, а результатом можна на повну насолодитися вже за тиждень. У декого зір може «плавати»: адже є час звикання ока та мозку до нової картини світу. Більшості пацієнтів на це час не потрібен, проте інколи стабілізація може потребувати майже місяць.
Діагностика зору
Офтальмолог Олександр Тесленко

Лазерна корекція — це результат назавжди?

— Як правило, зміни на рогівці — це назавжди. Є ризик регресії, але такі випадки ми розпізнаємо одразу та інформуємо про це пацієнта, щоб він міг прийняти свідоме рішення. Це як у тій же пластичній хірургії — результат буде «ось такий», але через багато років — враховуючи особливості будови вашого носу, грудей чи шкіри, може почати щось турбувати. «Однак хочете?» – «Так!» – «Ок, робимо». Результат із зором — інше питання. Воно у майбутньому може погіршитися з причин, не пов'язаних із короткозорістю чи астигматизмом, які «скоригували». Є більш ніж 1500 очних хвороб, які здатні знизити зір, і корекція від них ніяк не захищає.
Обстеження у клініці «Центр Ока»

Лазерна корекція — вже давно не нове явище в офтальмологічній практиці. Її робили Леброн Джеймс, Тайгер Вудс, Бред Пітт та інші люди, успішні у своїх сферах. Після неї вони спокійно продовжували займатися своїми справами. Однак існує кілька основних правил поведінки після операції. Про них розповість Олександр.

— Корекція — частина покращення людини. Після неї можна набагато більше, ніж до. Ви правильно згадали відомих людей, але крім них є люди з більш екстремальними професіями, яким роблять такі операції. Ті ж військові, пілоти бойової авіації, астронавти. Та навіть для них буде низка попереджень на кшталт: «Недобре буде, якщо хтось ткне вам пальцем в око». Але це погано для будь-якої здорової людини. Серед інших рекомендацій: по-перше, два тижні після операції — мінімум косметики; по-друге, в око не повинен потрапити бруд та вода з басейну, моря, річки тощо. Ну звичайно, спеціально не терти очі. На два тижні встановити на паузу спортивну активність. Читати, працювати з телефоном чи за комп’ютером — хоч одразу, тут обмежень немає.

Коли люди дискутують про лазерну корекцію, можна почути про такі побоювання: «Багато лікарів, які роблять ці операції, ходять з окулярами. Тобто не таке вже все безпечне, ефективне та довготривале.

— Багато лікарів за сумісництвом теж люди (сміється. — Прим. ред.). У нас також є протипоказання та ненадійність. Але насправді хірурги, які роблять корекції, коригують зір собі, родичам та знайомим у п’ять разів частіше, ніж іншим категоріям пацієнтів.

«Не намагайтеся встановити собі діагноз самостійно», або Цінні поради офтальмолога нашим читачам

— Користуйтеся зором. Очі неможливо зламати зоровим навантаженням, можна тимчасово порушити їхню роботу, втомити. Ця втома пройде після відпочинку.
Якщо відчуття втоми не минає — значить, є хвороба, не пов’язана з тим же монітором, він її просто швидше виявляє. Якщо зір різко знизився, і мова про години, дні, тижні, — мерщій до лікаря! Якщо очі червоні більше 3-х днів — те саме.
Офтальмологічний кабінет Добірка лінз Діагностика зору у Київській клініці «Центр Ока» Дослідження зору апаратом Huvitz Менеджер Folga' та офтальмолог Олександр Тесленко
Навіть досвідчений лікар до огляду, а інколи до результатів повного комплексу обстежень буде лише здогадуватися, що з вами (згадайте 1500+ очних хвороб). Не намагайтеся встановлювати діагноз самостійно. Втрачений час повернути не можна буде. Тож краще перестрахуватися, прийти перевіритися — та все буде добре.

Графік роботи

Записатися на прийом до спеціалістів офтальмологічного центру мікрохірургії ока «Центр ока»

часы
пн. — пт.  .............. 09:00 — 20:00
сб. — нд.  ............. 09:00 — 17:00
телефон
+38 067 217 44 44
локація
м. Київ
вул. Коперника, 12-Д (м. Лук'янівська)
Фото: Folga’, особистий архів героя