Баскетболіст Андрій Агафонов
Капітан баскетбольного клубу «Одеса»
Андрій Агафонов

«Баскетбольний лікнеп»: складні терміни — простими словами

Український баскетбол знову оживає: десятки міст щодня приймають змагання від чоловічої та жіночої Суперліг до матчів дитячо-юнацького рівня. І якщо ви хочете розуміти те, що відбувається на майданчику трохи краще за рівень «О, у синій формі забили тим, хто в білій», капітан баскетбольного клубу «Одеса», багаторазовий призер чемпіонатів України та один з найдосвідченіших гравців країни Андрій Агафонов звичайними словами розповість про слем-данки, алей-упи, баззер-бітери та інші популярні баскетбольні терміни.

Слем-данк

Забивання баскетбольного м’яча у кошик двома руками. При цьому треба стрибнути та буквально вдарити ним зверху, чіпляючись за кільце. Особливо на швидкості доводиться хапатися, щоб не влетіти кудись та не отримати травму.

Слем-данк Агафонова у грі проти «Соколів»

Слем-данк — це не лише результативне двоочкове влучання, але й один з найвидовищніших елементів у баскетболі. До того ж це чудовий спосіб підбадьорити команду та глядачів.

Слем-данк в українській Суперлізі

Дриблінг

У найпростішому розумінні — звичайне ведення баскетбольного м’яча.

Баскетболіст обігрує захисника
Чарльз Келлісон веде м’яч

Підбір

Підбирання м’яча гравцями після невдалого кидка до кільця. Мій рекорд — за 17 хвилин 17 підборів, цього сезону зробив 13 за гру. Дехто каже: «Хто виграє підбір — виграє матч». Твердження суперечливе, але частка правди в цьому є точно.

Блокшот, банка, горщик

Блокування кидка опонента без порушення. Наприклад, я кидаю м’яч, тим часом гравець іншої команди накриває його рукою, не дозволяючи мені забити.

Блокшот двома руками

Подвійне ведення

Порушення правил: повторний старт, після того як гравець зафіксував м’яч у руках.

Пробіжка

Ще одне порушення правил: баскетболіст робить понад два кроки з м’ячем у руках без дриблінгу.

Кращі асисти NBA

Ассист

Передача м’яча, після якої партнер за командою забиває кидок. Тобто я своїм пасом створюю таку зручну ситуацію, в якій гравець може успішно реалізувати спробу. Є баскетбольні правила: не впевнений — не віддавай. Що гірше ти віддаси пас, то менший відсоток того, що партнер реалізує момент.

Персональні, технічні та неспортивні фоли

Це все різновиди порушень на майданчику. Персональний — ми боролися, я програв позицію та якось зачепив суперника: наприклад, підштовхнув чи вдарив по руці. Технічний — це коли я біжу та кричу судді: «Якого біса ти мені фол даєш, ти здурів?»

Неспортивний — це коли гравець навіть не намагався грати в м’яча, а навмисне схопив за футболку чи поставив супернику підніжку. Гравець, який отримав 5 персональних чи 2 неспортивні фоли, закінчує матч.

Штрафний кидок

Гравець після порушення правил суперником кидає м’яч у кільце зі штрафної лінії без опору. Один точний кидок додає одне очко.

And one

Результативний кидок з будь-якої дистанції, під час якого щодо гравця порушують правила. В цьому випадку пробивають додатковий (штрафний) кидок.

Капітан БК «Одеса»

Трьоха, кидок через дугу

Кидок через 6,5-метрову лінію, що додає команді три очки.

Найпопулярніші комбінації: «роги», «голова»

Якщо коротко, то «роги» — це коли два великі гравці виходять на триочкову лінію, ставлять заслони, а гравець із м’ячем вибирає зручний напрямок руху. «Голова» — звичайна взаємодія центрового та захисника, який розігрує. У багатьох гравців є свої хитрощі при розігруванні комбінацій.

Наприклад, ми з партнером бачимо один одного: я тілом показую, що рухаюся вліво, та чую, як суперник кричить: «Ліворуч!» — але в останній момент показую партнеру очима, що підійду праворуч, наприклад.

Це доволі важкі елементи, які треба виконати протягом частки секунди. Ми проводимо перед грою повний розбір супротивника, аж до того, в кого які улюблені рухи та точки на майданчику.

Шотклок

24 секунди — час для команди на атаку. Якщо за цей проміжок команда не забиває чи м’яч не торкається дужки кільця, володіння переходить до суперника. Якщо під час нашого нападу вони сфолили, то ми маємо 14 секунд на атаку.

Баззер-бітер

Останній реалізований кидок з сиреною наприкінці атаки, чверті або гри. Мій пам’ятний гол не був баззером, але в сезоні 2010/2011 у вирішальному матчі за чемпіонство між «Будівельником» та «Донецьком» у нас було +1 очко за 30 секунд до кінця гри. Мій партнер маже, я роблю підбір в атаці та закидаю м’яч у кошик. У нас стає +3 — і ми розуміємо, що перетворюємося на переможців чемпіонату.

60 найкращих клатчів та баззерів NBA

Тайм-аут

Хвилинна пауза у грі на прохання тренерського штабу. Використовується для того, щоб перевести дух та внести корективи у гру.

Фарба

Зона під кільцем, в якій гравцям, які атакують, не можна перебувати безперервно довше 3-х секунд. Якщо хтось з хлопців затримався, м’яч переходить до суперника. Називають цю зону саме так, оскільки її колір відрізняється від основного кольору майданчика.

Кросовер

Переведення м’яча з однієї руки на іншу зі зміною напрямку руху.

Найкращі кросовери в NBA

Овертайм

Якщо рахунок рівний та це не кубкова зустріч, то до основного часу додаються додаткові п’ять хвилин. Овертаймів може бути кілька, якщо після їх завершення ніхто з суперників не вийшов уперед. Я максимум грав 4 овертайми, половину гри зверху. Наприкінці вже пішки всі ходять, звісно. А що робити? Вибору немає, кожен хоче перемогти.

Пози для фото з баскетбольним м’ячем
Фотосесія баскетболіста Агафонова

Пік-н-ролл

Ми називаємо це «двієчка». Наприклад, м’яч веде маленький гравець, великий ставить заслін його захиснику, та вони намагаються 2×2 обіграти суперників. Це схоже на комбінацію «голова».

Cвінгмен

Гравець, який може грати на позиціях захисника, який розігрує та атакує, іноді легкого форварда. От як Томс Лейманіс у нас у команді.

Алей-уп

Я віддаю з якоїсь точки пас на кільце, щоб мій партнер по команді впіймав м’яч у польоті та забив слем-данк.

Алей-упи NBA сезону 20/21

Лей-ап

Результативний двоочковий кидок просто з-під кільця.

Дабл-тім, здвоювання

Один із варіантів захисту, при якому захисники вдвох стримують гравця, який атакує. От проти мене це часто використовують: я отримую м’яч, а захисник не може самостійно оборонятися.

Дабл-тім фото

У цей момент до нього на допомогу приходить друга людина, та вони вдвох намагаються відібрати в мене м’яча чи змусити віддати пас партнеру.