Головний лікар Міської клінічної лікарні № 11
Ортопед-травматолог вищої категорії, головлікар Міської клінічної лікарні №11
Микола Турчин

Що потрібно знати про остеоартроз (навіть якщо здається, що його у вас немає)?

Займаєтеся спортом не розминаючись, ігноруєте правильне харчування та ведете пасивне життя? Суглоби точно не будуть вам за це вдячні. А про це розповість в авторській колонці ортопед-травматолог вищої категорії, заслужений лікар України Микола Турчин. Він дасть відповіді на найчастіші питання про поширене захворювання суглобів — остеоартроз. Лікар надасть рекомендації щодо того, як попередити, вчасно звернути увагу на хворобу та ефективно з нею боротися.

Що таке остеоартроз та які його основні симптоми

Це хронічний запалювальний процес із дегенеративними змінами хрящової та кісткової тканини в ділянці суглобів. Він дається взнаки обмеженням руху та больовими відчуттями. Щоби пацієнт міг жити максимально комфортно, потрібне серйозне втручання. На жаль, артрозні зміни досить поширені, це пов’язано з перевантаженнями організму, які призводить до змін суглобової поверхні.

Як діагностують остеоартроз

Первинні прояви артрозу видно під час УЗД та на МРТ, пізні — на рентгенологічних знімках. При цім артроз першого ступеня на рентгенограмі ми можемо й не побачити, а на МРТ спостерігаємо лише трансформації м’яких тканин у ділянці суглоба та крайові зміни хрящової тканини. Пізніше з’являються дегенеративні мутації кісткової тканини, які призводять до деформації як самої кістки, так і суглобової поверхні. На ранніх стадіях людина може не відчувати симптомів, усе залежить від її больового порогу. Пацієнт просто не переймається своєю хворобою та починає звертати на неї увагу вже тоді, коли з’являється сильний біль. Якщо йдеться про колінний, плечовий та кульшовий (тазостегновий) суглоби, то у порівнянні з іншими ці суглоби менше рухаються, не мають повного відведення та ротації.

Рентгенівський знімок

Стадії остеоартрозу. Що характерне для кожної з них?

Стадій остеоартрозу чотири. Перша — крайові зміни м’якої та хрящової тканин. Друга — більш груба трансформація з боку хряща та частково кісткової тканини. Третя — значна деформація. Четверта, завершальна, — це практично повна відсутність руху, анкілоз. У кістковій тканині з’являються кісти — порожнини, дірочки, у цій зоні зменшується кровопостачання.

У яких випадках може виникнути потреба в операції та в якому віці її краще проводити

Хірургічне втручання потрібне лише на передостанній та останній стадіях. Артроз першого та другого ступеня можна пригальмувати. Якщо йдеться про третю стадію артрозу великих суглобів — кульшового, колінного та плечового, — тоді варіант лише один: заміна суглоба. Операцію бажано проводити в якомога пізнішому віці. З огляду на те, що протез — це чужорідне тіло, в його зоні кісткова тканина резорбується та втрачає щільність, протез розхитується, його треба замінювати на індивідуальний чи цементувати. Реендопротезування слугує вдвічі менше, ніж первинне. У випадку заміщення кульшового суглоба гарний протез придатний 20–25 років, потім потрібно його замінити. Якщо ми змінили пацієнту суглоб у 50 років, то в 70–75 необхідна повторна заміна, після якої протез слугуватиме ще 10 років. А якщо людина проживе, наприклад, років до 100 — тоді що робити? Тому я намагаюся максимально відтягувати цей процес. Коли пацієнти кажуть, що лікування вже не допомагає, я готовий до протезування. Все залежить від індивідуальних особливостей організму, наявності супутніх захворювань, що можуть спричинити раніші дегенеративні зміни суглобової поверхні.

Модель колінного суглоба в руках у лікаря

Які фактори спричиняють виникнення остеоартрозу

Здебільшого це серйозні травми та значне навантаження, неправильне харчування та режим пиття. Ми маємо розуміти, що організм не вічний, та якщо ми зазнаємо сталих перевантажень чи ведемо пасивне життя з нечастими, але різкими навантаженнями — з’являються мікротріщини кісткової тканини, які з часом призводять до артрозних змін та поширюються на кісткову тканину. Тому, якщо пацієнт зазнає великих фізичних навантажень, він має розуміти, що артроз у нього буде розвиватися швидше, ніж у людей, які ведуть більш спокійне життя.

Ортопед-травматолог Микола Турчин

Які суглоби насамперед вражає захворювання

Найшвидше та найчастіше артроз розвивається в кульшовому суглобі. Потім — у колінному, трохи рідше — у плечовому. Ліктьовий суглоб здебільшого реагує на якісь травми. Плюс до цього всього ще остеохондроз — це також артроз, але головних стабілізаторів хребта. Дуже погано, коли пацієнт дає навантаження при слабкій мускулатурі. Тому всім, хто працює фізично, рекомендовано займатися гімнастикою, яка зміцнює спину, щоби хребет брав на себе менше навантаження, а м’язи виконували функцію стабілізації. Остеохондроз часто виникає при роботі в одному положенні та від перевантажень. Хребет складається з дуже дрібних суглобчиків — вони найбільше схильні до змін.

Чи впливає захворювання на остеоартроз на інші органи

Все залежить від того, який артроз. Остеохондроз, наприклад, призводить до компресії нервових корінців, яка подразнює певну частину тіла. Через це орган, який отримує мало нервових імпульсів, працює слабше, як і м’язи в цій зоні. Відбувається дислокація органів, тобто вони зміщуються щодо свого нормального стану. Це призводить до перетискання деяких протоків, судин, нервів, через що страждає певний орган. Щодо артрозів нижніх кінцівок, то я б провів аналогію з автомобілем. Коли злітає кульова опора, то згодом перестає працювати сайлентблок та інше. Якщо ми не приділимо увагу артрозу кульшового суглоба, то за ним дійде черга до колінного, а зрештою й до хребта. Якщо якийсь з елементів не має навантаження та не працює щосили, то перевантажуються інші, в них відбуваються негативні зміни. Для остеохондрозу часто властива слабкість ніг, проблеми з сечовидільною системою та органами малого таза.

Чи правда, що жінки більш схильні до остеоартрозу, ніж чоловіки

Це пояснюється тим, що м’язова тканина в жінок слабша, а жирова трохи більша за об’ємом. У пацієнток у менопаузальному періоді розвивається остеопороз — недостатня кількість кальцію в кістковій тканині: клітини стають нещільними, частково гинуть, з'являються лакуни (дрібні дірочки в кістках). Це призводить до розм’якшення зони ураження та її швидкої деформації. Тому жінкам у постменопаузальному періоді рекомендоване обов’язкове обстеження — денситометрія, яка дає змогу визначити щільність кісткової тканини. Залежно від результатів призначається терапія для зміцнення кісток та запобігання розвитку деформувального артрозу. Зазвичай люди не звертають на це уваги, доки не з’являється відчуття дискомфорту. Жінки мають трохи вищий больовий поріг, вони більш терплячі та приходять, коли вже зовсім погано. Чоловіки трохи вередливіші, заболить — мерщій до лікаря.

Захворювання остеоартрозом молодшає

Це пов’язано зі зниженням фізичної активності: молодь за комп’ютером проводить більше часу, ніж присвячує спорту. А ще через неправильне харчування та воду, яка стала більш жорсткою. У кров потрапляє дедалі більше хімічних речовин, що призводить до дегенеративних змін складу кісткової тканини.

Які процедури призначають для реабілітації пацієнтів з остеоартрозом

Знаєте, чому кажуть, що тварини не хворіють на остеохондроз? Тому що вони не ходять вертикально. Якщо ми хочемо максимально завадити розвиткові цих явищ, ми маємо більше часу проводити горизонтально. Це не означає, що треба весь час спати. Є вправи без осьового навантаження, які зміцнюють м’язи кінцівок та тулуба, — плавання, наприклад. Там залучені певні м’язи, які стають більш щільними, підсилюється їхня здатність скорочуватися, а це дає такий ефект, що кісткова тканина навантажується менше.

Наколінники

Якими видами спорту займатися можна, а якими — протипоказано

Все залежить від того, як займатися спортом. Чудово, якщо ще з дитинства та регулярно, без екстремальних навантажень. Але якщо ви тривалий час не тренувалися, а потім раптом вирішили викластися на повну в тренажерному залі — це погана ідея. Таке призводить до змін в опорно-руховому апараті. Якщо навантажувати поступово та регулярно — це не страшно. Важка атлетика, наприклад, зменшує надходження мікроелементів у хрящові тканини, тому що суглоби стало перевантажені. Якщо хрящ тоненький, а навантаження було значне — з’являються мікротріщини, які з часом збільшуються та заповнюються кістковою тканиною, так званими шипами, чи у просторіччі — солями.

Плавець у басейні

Чи впливає погода на симптоми остеоартрозу

Погода впливає не на симптоми остеоартрозу, а насамперед на кровопостачання. У разі падіння атмосферного тиску в людини тиск знижується в тих місцях, де є запальний процес. Це призводить до того, що з’являються больові відчуття. На погодні умови реагують не лише люди з остеоартрозом, але й ті, хто мав травми, оскільки згодом у такі зони недостатньо постачається кров.

Які продукти корисні, а які шкідливі при остеоартрозі

Деякі дослідники вказують, що лікувальним для хрящової тканини є авокадо, але я в це не вірю. Свого часу я для дисертації займався аналізом хрящової тканини. Аби вона повністю відновилася, знадобиться майже 300 років. Людина стільки не живе. Всі корисні продукти, які ми вживаємо, можуть мати профілактичні властивості, але аж ніяк не лікувальні. Потрібно зменшувати вживання тваринних білків, тому що вони трохи токсичні, особливо якщо в людини вже наявні ознаки патологічних змін. Зокрема це стосується червоного м’яса. Рекомендовано легше м’ясо, наприклад курка. У рибі є фосфор та інші корисні речовини, які допомагають хрящовим тканинам. Резюмуючи, можна сказати, що вегетаріанська їжа більш ефективна за білкову. Проте це не означає, що треба відмовитися від білка. Щодо води, то вона має бути добре очищеною від важких металів, тому що вони відкладаються в організмі та не виводяться повністю, а хрящова тканина на них реагує. Це призводить до того, що зовнішньо хрящ нормальний, але всередині стає ламким, хоча має бути еластичним.

Фрукти та овочі на столі

Поради для профілактики остеоартрозу

Перша — помірні фізичні навантаження. Друга — правильне харчування без канцерогенів та алкоголю. Ці принципи вможливлюють призупинення розвитку артрозу. Якщо з’являються якісь ознаки змін у суглобах, то потрібно звернутися до фахівця. Зараз є багато ліків, які підвищують якість хрящової тканини. Фізіотерапія, магнітотерапія, яка розширює судини та покращує кровопостачання, та відповідно зменшує токсичність цієї зони. Пам’ятаймо і про санаторно-курортне лікування. Зрештою є такі методики, які передбачають використання гіалуронової кислоти, PRP-терапії. Якщо суглобова тканина не деформована цілком, використання цих видів лікування дає можливість відкласти розвиток остеоартрозу важкого ступеня, який потребує оперативного втручання.

Нагадаємо, у вересні Микола Турчин переміг у номінації «Гордість Одеси» Народного рейтингу Південного регіону «Топ-лікар». Огляд заходу за посиланням.

Фото: Folga’, shutterstock.com