Alina Ross
Письменниця, авторка 4-х книг
Alina Ross

Як розмістити та просувати свою книгу на Amazon?

Alina Ross — українська романістка, авторка 4-х книг («Любов народжується в мовчанні», «Два Річарди», «21 кейс интернет-маркетолога», «Дай мне знать, если все еще…»), дві з яких перекладені англійською мовою та представлені на Amazon. Психологічний роман The 2 Richards потрапив до сотні найкращих на маркетплейсі в категорії «Різдвяні».

В авторській колонці для Folga’ Alina Ross розповіла про українські книги на Amazon, про те, як розмістити свою книгу на цьому майданчику, а також проаналізувала перспективи української перекладеної літератури на міжнародному книжковому ринку.

Про українські книги на Amazon

Сьогодні на Amazon представлено мало українських книжок. В особистому кабінеті Amazon KDP немає можливості обрати мову книги «українська», також немає мови в фільтрі на самому сайті. Але українські книжки у продажу є. Найбільше представлені українські класики. Наприклад, «Весь Тарас Шевченко» на маркетплейсі в електронному варіанті коштує 1,99 долара, «Вся Леся Українка» — стільки ж. Збірник книг Шевченка на момент перегляду інформації посідав 389 209 місце у загальному рейтингу електронних книг Kindle Store, Леся Українка — поряд, на 390 337. Обидві книги, до речі, у першій сотні категорії «Художня література російською мовою». Але книжки подано в оригіналі, українською. Я впевнена, що такий каламбур через те, що категорій для літератури українською мовою Amazon ще просто не пропонує.

Сучасних авторів дуже мало, й тих, які популярні тут, в Україні, там просто немає. Можливо, їх поки що не вважають цікавими або вони не знають, як до Amazon дійти та з чого починати.

Статистика продажів — це інформація не для публіки. Тобто дізнатися про чиюсь статистику неможливо, вона відображається в особистому кабінеті автора. Плюс-мінус можна припустити, продається книга чи ні, якщо подивитися на її місце в загальному рейтингу та за окремими категоріями. Все це доступно для читачів у Kindle Store.

Alina Ross розповіла, як розмістити свою книгу на Amazon
Роман «Два Річарди»

Як розмістити свою книгу на Amazon?

У ту хвилину, коли ви скажете собі «так, я хочу розмістити свою книгу на Amazon», будьте готові до незабутньої пригоди. Навіть саме розміщення, не кажучи вже про продаж, вартуватиме вам часу (та й нервів — що приховувати?). Спочатку вам потрібно зареєструвати себе автором на Amazon Author Central. Після — реєстрація на Kindle Direct Publishing, де безпосередньо завантажуєте книгу (додаєте файл), формуєте ціну та вибираєте для книги категорії. На Amazon для кожної книги видно три категорії, і в особистому кабінеті можна вибрати щонайбільше три. Насправді, книга може належати одночасно до десяти категорій. Все що потрібно — написати в підтримку Kindle Direct Publishing та вказати категорії (підкатегорії), в яких ви хотіли б бачити свою книгу. Там з цим допоможуть.

З чого варто розпочати?

З того, що ви готові свою посидючість встановити на максимум. Amazon — це щоденна праця. До речі, рейтинг книг оновлюється кожні кілька годин (навіть не днів). Якщо не помиляюся — кожні чотири години. Принаймні, з такою частотою я бачила зміни у рейтингу своїх книг.

Далі — реєструйте сторінку автора, про що я написала вище. Після — йдете в Kindle Direct Publishing і там уже додаєте книгу. Тут же відображатиметься кількість продажів. На сторінці автора з’являється ще й крива рейтингу.

Покрокова інструкція: як працювати з Kindle Direct Publishing

  • Реєструєтеся на Kindle Direct Publishing.
  • Відкриваєте Your Account.
  • Розділ Bookshelf — це розділ з книгами, які ви додали. Оскільки нічого ще не додано, він буде порожнім. Додайте свою першу книгу, натиснувши на плюс у лівому стовпчику у відповідному квадраті. Їх буде лише три: Kindle ebook, Paperback, Hardcover. Почніть з Kindle ebook. Покроково заповніть інформацію про книгу та завантажте файл. Навіть вордівський файл Amazon сам конвертує у потрібний для розміщення формат. До речі, книги у твердій обкладинці (Hardcover) ще рік тому були доступні лише авторам бестселерів. Зараз цей варіант працює у тестовій версії та доступний для всіх: навіть для новачків. Серед переваг Amazon: будь-яка людина в будь-якій точці земної кулі може замовити вашу книгу в м’якій або твердій палітурці в одному екземплярі. Amazon надрукує цю книгу та доставить.
  • У розділі Marketing доступні варіанти реклами книги та спеціальні можливості. Одна з ключових опцій для новачків — Free Book Promotion.
  • У розділі Reports відстежуєте продаж у режимі реального часу.

Як зібрати перші відгуки?

У цьому допоможе опція, згадана вище: Free Book Promotion. Раз на 90 днів Amazon дає можливість 5 днів безкоштовно роздавати свою книгу. Можна взяти як один день, так і два, три, чотири дні поспіль, або всі п’ять. Вибір автора. Виходячи з практики, можу сказати, що брати одразу всі 5 не варто. Краще візьміть два дні поспіль, особливо якщо вони випадають на різдвяні та новорічні свята. На Amazon.com це найбільший пік продажів.

Роман «Любов народжується в мовчанні»

Перші відгуки будуть від тих, хто завантажив вашу книгу безкоштовно. З отриманням відгуків у Kindle Store складно. Людина повинна купити книгу, і тільки після цього їй буде доступна опція «залишити відгук». Але це ще не все. Щоб після придбання вашої книги читач міг поділитися враженнями на Amazon, у нього ще мають бути сумарні покупки на маркетплейсі на суму не менше ніж п’ятдесят доларів. Здавалося б, дрібниця, але далеко не в усіх така сума назбирається. Тому найефективніший спосіб зібрати відгуки про книгу автору-новачкові — скористатися можливістю Free Book Promotion та відкрити всім бажаючим доступ до безкоштовного завантаження.

Не соромтеся просити друзів про допомогу. Я так робила зі своєю першою книгою на Amazon Let me know if you still ... . Щоправда, мені вдалося зібрати лише 8 відгуків, і всі вони були від друзів.

Як вивести свою книгу в топ на Amazon

Чи важлива взаємодіяти з книжковими блогерами?

Надзвичайно. Улюблене місце дозвілля англомовних блогерів — платформа Goodreads (раджу завести акаунт). Коннект з ними можна налагодити, надіславши особисте повідомлення або написавши на пошту, вказану на особистому сайті блогера. Кожен другий (якщо не перший) англомовний книжковий блогер має власний сайт з оглядами книг. У нас ця культура ще не розвинулася чи просто не прижилася. Є на Goodreads й наші українські блогери. Їх мало, але вони охоче йдуть на контакт з молодим автором та підтримають відгуком на Goodreads або на Amazon. На Goodreads відгуки не менш важливі, ніж на Amazon, хоча й не впливають на продажі.

Також взаємодійте з книжковими блогерами в інстаграмі. Ви будете здивовані, скільки з них активно ведуть свої сторінки та відкриті до співпраці.

Про Author Central вже трохи згадувала, там теж варто завести обліковий запис. Інакше біля вашої книги на Amazon у розділі «Про автора» буде порожньо. Ані фото, ані тексту. Вся ця інформація підтягується саме з Author Central.

Як потрапити у топ?

Повертаємось до посидючості. Якщо з цим все гаразд, і ви готові виділити щонайменше 3–4 години на день на просування своєї книги — стартуйте.

Головне — скористайтеся функцією безкоштовного роздавання книги. Поки не буде відгуків про ваш твір, продажів не буде. Тут так діє: роздаємо безкоштовні пироги — продаємо пироги, але трохи згодом.

Потрібно буде скористатися платною рекламою. Є сайти, які роблять розсилки своїй читацької аудиторії книг, доступних для безкоштовного скачування, або за ціною до трьох доларів. От на таких майданчиках варто замовити рекламу. Але уважно вивчіть сайт, а ще краще — пошукайте відгуки інших авторів. Тут корисно навчатись на чужому досвіді.

І ще: на старті не ставте ціну на книгу понад три долари. З практики, найкраще продаються електронні книги за долар. Наприклад: навіть збірка Пушкіна в електронному варіанті зараз коштує 1 долар. Думаю, Пушкін би не образився. На Amazon часто доводиться вибирати між роботою на ім’я та заради грошей. Новачки обирають перше. Буде ім’я — будуть і гроші. З часом. Продаж книг на Amazon — це гра тривала.

Найголовніша умова успіху в Kindle Store

Працювати: замовляти рекламу на спеціалізованих сайтах, комунікувати з блогерами (стукатися до них з проханням залишити про вашу книгу відгук, як правило — в обмін на електронну книгу в подарунок), світитися зі своєю книгою скрізь, де це можливо і де її можуть побачити книголюби. Важливо: якщо ви пишете романи, то не варто стукати до книжкових блогерів, які читають фентезі, або писати на форумах любителів Кінга.

Перспективи української перекладеної літератури на міжнародному книжковому ринку

За правильного маркетингу — вони є. Але ж варто враховувати й різницю менталітетів. Те, що близько та щемить у нас, може бути далекою галактикою для американців та європейців. Перед тим, як розміщувати свою книгу на Amazon, вивчіть книги, які вже опубліковані у вашій категорії. Про що вони? Що про ці книги пишуть читачі у відгуках? Як виглядає обкладинка? Знаючи ринок, буде набагато простіше потрапити в десятку, ніж йти на Amazon, сподіваючись, що книга стане бестселером сама по собі. Я так думала про свою першу книгу Let me know if you still ... . «Ось, думаю, прокинуся завтра авторкою бестселера». Вранці нічого цього не сталося. Як і решту днів опісля. Без активної участі у просуванні книга просто не потрапить на очі читачам. Не можу назвати точну кількість книг на Amazon сьогодні, але це безсумнівно більше двох мільйонів. Уявили собі? І яка ймовірність, що ваша книга потрапить до сотні найкращих, наприклад, без маркетингу? Ніякої. Тому: працювати та ще раз працювати. Можливо, саме про вашу книгу незабаром заговорить увесь світ.

Фото: з особистого архіву колумніста