Наталія Холоденко фото
Психологиня, мотиваційна спікерка, тренерка особистого зростання та телеведуча
Наталія Холоденко

Хто такі токсичні люди та як з ними боротися?

Колись термін «токсичність» асоціювався насамперед із черепом та схрещеними кістками, захисними костюмами та цистернами з чимось кислотно-зеленим. Однак тепер його часто використовують для опису хворобливих стосунків та людей, яких іноді ще називають енергетичними вампірами. Але чи дійсно токсики такі небезпечні, що здатні буквально отруїти вам життя? Психолог Наталія Холоденко бачила багато людей, зв’язків та бізнесів, зруйнованих через те, що люди втягувалися в токсичні стосунки та на певному етапі ставили чиїсь інтереси вище за власні. «Якщо ви стало жертвуєте та поступаєтеся, — каже вона, — то вас завдяки цьому більше не любитимуть, а навпаки — будуть висувати претензії, вважати, що ви чимось зобов’язані, та навіть ненавидіти».

Як боротися з токсичними людьми та чи варто витрачати на це свою енергію? Чи можливо змусити їх почути ваші аргументи? Як вийти з токсичних стосунків? Радить Наталія Холоденко у колонці Folga’.

Ознаки токсичних людей: як збагнути, що вами маніпулюють?

токсичні стосунки

Можна поділити на дві категорії те, як впливає на нас оточення.

Перша — це люди-драйвери: ми заряджаємося від них енергією, та після спілкування з ними виникає бажання жити, творити, діяти.

Друга — це токсичні люди: вони вибивають нас з колії, засмучують та викликають почуття провини.

Коли вам дають відчути, що ви недоумкувата особа, вас принижують (не кажучи про це відверто), та ви стаєте менш впевненими в собі — зрозуміло, що це значно впливає на якість вашого життя, майбутнє ваших дітей, прибуток та здоров’я. Ціна питання зависока, тому не можна грати з токсиками: набагато більше шансів, що якраз ви й програєте.

Як ми реагуємо, коли нас намагаються вампірити? Засмучуємося? Плачемо? Чинимо опір?

Якщо ви бачите, що на вас негативно впливають, треба оцінити, наскільки ви здатні себе захистити

Переглядаючи питання читачів, я зрозуміла, що одна з головних проблем у житті величезної кількості людей — їм незручно сказати: «Мені це не подобається, я цього не хочу, це мене не влаштовує». Така сором’язливість вбиває якість життя, щастя та майбутнє. Якщо ви не можете відкрити рота та сказати: «Стоп! Зі мною так не можна!» — то на першому етапі вам потрібно максимально дистанціюватися від токсичних людей та уникати контакту з ними. Це стосується будь-кого, у спілкуванні з ким ви на цей час відчуваєте сильний дискомфорт.

Токсичні люди в родині та у вашому найближчому оточенні: як поводитися?

Одне з найчастіших запитань — «Що робити, якщо токсичні люди — це твої близькі?» Пам’ятайте, що на першому місці завжди ви та ваше самозбереження. Деколи треба сказати «стоп» чи «ні», але ми цього не робимо, бо звикли: скажу «не хочу» — і буде конфлікт. Не доводьте до стану, коли ви вже закипаєте, кидаєтеся кімнатою, як тигр у клітці, та кричите: «Ви мене всі дістали!» Навчіться казати це спокійно, наприклад: «Мені це не просто неприємно — це неприйнятно для мене. Я можу це стерпіти, я можу на це погодитись, але цим ти мене вбиваєш». І якщо людина адекватна, та ви їй дорогі, то я впевнена, що вона вас почує. Просто необхідно тримати кордони у важливих темах.

Наталія Холоденко
Проблема в тому, що ми часто сперечаємося через немитий посуд, але соромимося казати про стратегічно важливі речі

Наприклад: «Мене не можна ображати!» — це стратегічно важливо. А якщо чашку не помили — та бог із нею.

Навіть якщо токсики — це близькі вам люди, ви можете максимально дистанціюватися від токсичної взаємодії з ними. Наприклад, з мамою можна спілкуватися 5 разів на день, а можна — 2 рази на тиждень. Можна взагалі не спілкуватися — це теж варіант, хоч таке й не завжди пристойно звучить. Але як колись сказав Дмитро Карпачов: «Статус батьків не дає їм права нищити наше життя».

Зрозумійте також, що не всі люди, яких ви вважаєте токсичними, прокидаються вранці з думками, як зіпсувати вам настрій. У них це може бути випадково, або, можливо, вони мають проблеми в житті. Люди бувають токсичні ситуативно. Тобто зазвичай людина доволі корисна та приємна, але в певні періоди вона може впливати на вас негативно. У такому разі будьте більш поблажливими та не надавайте серйозного значення її словам. Тому важливо визначити: ця токсична поведінка ситуативна чи відбувається систематично?

Якщо ви відчуваєте хронічний вплив конкретної людини на вас чи вашу родину, її свідоме чи неусвідомлене руйнування, то методи боротьби з нею мають бути досить жорсткими. Тому що якщо ви вже зробили 10 спроб, однак нічого не змінюється, то треба діяти радикально.

Пам’ятайте, що спочатку ми рятуємо себе, а потім стосунки

Чи не однаково, наскільки близькі чи далекі ці люди, якщо вони вас руйнують?

Як спілкуватися з токсичними
людьми?

Ваш найголовніший ворог при зіткненні з токсиками — це почуття провини

Навіть якщо ви розумієте, що вами маніпулюють, все одно минає час — і ви замислюєтеся: «Можливо, це я все провокую? Може, це зі мною щось не так? Може, це мені треба змінитися?» І тут важливо пам’ятати одне золоте правило: ваша задача та відповідальність — повідомляти про те, що вас руйнують, а не з’ясовувати, хто має рацію, а хто ні. Ви кажете людині: «Будь ласка, не роби так. Коли ти так робиш — ти мене вражаєш, у мене псується настрій, втрачається цінність наших стосунків». Повторюєте це три-чотири рази, але вас все одно не чують? Отже, від слів час переходити до дій.

Як спілкуватися з токсичними людьми
 • 1
  Не буває поганих людей — бувають неправильні дистанції. Дистанція — це те, наскільки близько ми підпускаємо до себе інших. Вона може бути ситуативною чи стабільною.
 • 2
  Завжди повідомляйте про свої почуття. Кажіть: «Коли ти робиш так, я почуваюся отак», «Зі мною не можна поводитися таким чином» або «На мене не можна підвищувати голос. Якщо ти кричиш — вийди в іншу кімнату».
 • 3
  Коли вами маніпулюють, ви маєте це виявляти. Наприклад, до вас у гості прийшла свекруха та запитує: «Ой, а ти бачила, що в тебе пилюки повно?» або «Щось тарілочки брудні». Вона прямо не каже: «Ти — погана господиня». Але ви одразу розумієте, вона справді переймається станом ваших тарілочок чи хоче дати вам відчути себе неповноцінною. Впевнена, що кожен з вас відчуває різницю у таких випадках. Тому виявляйте маніпулятора, відповідаючи: «Так, дякую за зауваження. А ви це з якою метою кажете? Щоб мене засмутити?» Якщо не вдавати, що ви не помітили маніпуляцію, а навпаки — виявити її, то ви вже зменшуєте ймовірність того, що ці нападки повторюватимуться знову й знову.
 • 4
  Не погрожуйте тим, що не готові реалізовувати, інакше слова тоді нічого не вартуватимуть. А то кажуть: «Якщо ти кричатимеш на мене — я з тобою розлучуся», — але ніхто не розлучається. Краще кажіть: «Кричатимеш — я ходитиму з поганим настроєм», — бо насправді ви робитимете саме це.
 • 5
  Не переймайтеся, що можете постати у невигідному світлі. Ніхто з нас від цього не застрахований, а спроби бути добрим завжди й для всіх дуже згубні.

Також я хочу сказати, що один зі шляхів взаємодії з подібними людьми — намагатися їх розвивати, щоб їхня токсичність зменшилася. Але гарантій немає. Впевнена, що кожен з вас хоча б раз у житті намагався комусь зі свого токсичного оточення дати почитати статтю чи подивитися відео на цю тему. Але, як правило, вони відмовляються або сприймають інформацію зовсім не в тому сенсі, на який ви розраховували. Такі спроби можна періодично повторювати. Але не варто грати в рятувальника та робити це силоміць: так ситуація, скоріш за все, погіршиться, а ви просто витратите свою енергію.

А якщо маніпулятор — це ви самі? Як це, бути токсичною людиною?

Наталія Холоденко

Кожен з нас теж буває токсичним, і чудово, якщо ви це визнаєте. У такому разі необхідно зрозуміти причини, чому ми поводимося таким чином, адже нічого не буває просто так.

Люди токсичні, коли вони нещасні, коли намагаються все контролювати, коли не мають достатньої самореалізації

Повірте, якщо ви зайняті, у вас немає енергії бути токсичними. Якщо ви щасливі — ви не маєте бажання бути токсичними. Якщо у вас є мета, то на токсичність просто не залишається часу!

Що робити, якщо ви часом самі перетворюєтеся на енергетичного вампіра? Навчитися бути щасливим. Коли ми собі все забороняємо, коли в нас немає простору для задоволення, ми й починаємо вампірити оточення. Ми й собі не даємо кайфувати, й іншим кайф обламуємо. Нас навчили служити іншим. Навчили відчувати провину, якщо нам просто добре, бо це почуття можна заробити лише важкою працею. Та от якщо ти вже напрацювався та й вмираєш, тоді так — тепер дозволено відчути радість.


Пам’ятайте, що ви зможете відрізняти токсичне ставлення до себе лише тоді, коли самі перестанете вампірити, примушувати та принижувати. Причому іноді ви навіть не розумієте, як це робите. Наприклад, дивитися на себе у дзеркало та думаєте: «Яка я страшна!» Або відмовляєте собі у приємній дрібниці. Або ви вже десятий місяць мучитеся від того, що вам незручно спати на своїй подушці, але нічого не змінюєте. От у такі моменти ви підписуєтеся під тим, що хтось інший теж зможе на вас наплювати. Варто припинити ставитися до себе як до ворога — і вам буде легше вибудовувати кордони у стосунках з іншими людьми.

Думка колумністки може не збігатися з думкою редакції.

Фото: личный архив колумниста
Юлія Котляр
Автор(ка):
Юлія Котляр