И. Капшученко
Лікарка-дерматологиня вищої категорії, членкиня Європейської асоціації дерматологів, власниця мережі клінік «Комплімент»
Ірина Капшученко

«Нічим не заплямовані»:все про сучасні боротьбиз пігментмацією

Настав ідеальний час для боротьби з наслідками літнього відпочинку. В осінньо-зимовий період заведено проводити процедури боротьби з пігментацією та фотостарінням, аналізувати причини проблем зі шкірою та добирати оптимальний домашній догляд. Про те, наскільки небезпечні лагідні зимові сонячні промені та як правильно поводитися будь-якої пори року, щоб шкіра завжди була доглянутою, нам розповіла лікарка-дерматологиня вищої категорії, членкиня Європейської асоціації дерматологів, членкиня Української асоціації дерматологів, власниця мережі клінік «Комплімент» Ірина Капшученко.

Розгляньмо таке явище, як пігментація. Її завжди провокує ультрафіолет, але причиною можуть бути кілька чинників. Наприклад, генетична схильність чи соматичні захворювання. Тобто збій у роботі внутрішніх органів веде до активного вироблення клітинами меланіну. Буває й посттравматична пігментація, коли на місці порізу чи неякісно проведеної процедури лазерної епіляції, фотоомолодження чи неправильно підібраного глибокого пілінгу на шкірі формується темніша ділянка.

ластовиння та родимки

Крім того, пігментна клітина, меланоцит, живе 35–40 років. У звичайному стані вона кругла. Але якщо на неї потрапило сонячне світло та мали місце вищезгадані чинники, активізується фермент тирозиназа. Під його впливом клітина починає випускати довгі відростки, тобто змінює форму. Цей процес незворотний. Тому, спровокувавши одного разу, наприклад, сонячний опік, ви мінімум на 35 років змінюєте якість клітин шкіри. Тому ілюзії, що один пілінг чи крем, що відбілює, вас врятують, — марні. Вони допоможуть зробити ці зміни менш помітними на певний час, до першого сонячного променя у травні.

Бережіть шкіру замолоду, зважайте на ділянки рук та декольте. Дівчата в Одесі звикли активно засмагати, а потім вони приходять у 40–45 років з гіпо- та гіперпігментацією обличчя та тіла. Кажуть, що вже якийсь час намагаються захищатися від сонця. А я завжди питаю: «Скільки ви разів згоряли до стану червоної шкіри чи навіть пухирів?» — «Мільйон разів». А навіть одноразова така засмага дає провокацію, меланоцит отримує поштовх. Травмована клітина іноді може чекати на цей момент до 10 років!

власниця мережі клінік «Комплімент»

Ані кроку без діагностики

Щоб вибрати правильну стратегію лікування, обов’язково треба визначити причину різкого викиду меланіну та глибину залягання пігменту, після чого проаналізувати — зовнішня це проблема чи внутрішня.

Якщо причина всередині організму, то потрібно перевірити щитоподібну залозу, обов’язково здати кров на аналіз та з’ясувати, чи достатньо в ній заліза, тобто феритину. Знижений показник впливає на роботу всього організму та свідчить про наявність запального процесу. Порушення роботи щитоподібної залози та дисбаланс ендокринної системи загалом, приймання гормональних препаратів дуже часто провокують активізацію меланоцитів.

Якщо встановлено діагноз, то в першу чергу пацієнт повинен усунути внутрішні відхилення в роботі організму. А вже після цього ми розпочинаємо боротьбу з пігментацією. Чому я окремо зупинилася на діагностиці? Тому що дуже важливо розуміти, що потемніння шкіри — це не захворювання, а лише естетичний стан. Проте, на жаль, сонце провокує й меланому, а це вже злоякісне пігментне утворення. У нас є дерматоскоп, і ми завжди дивимося, чи доброякісне це скупчення меланоцитів, чи патологічне. У другому випадку варто вдатися вже до оперативного лікування. Зазначу, що людям з родимками взагалі не рекомендується засмагати. А якщо вирішили все ж таки попляжитися, то необхідно родимки закривати. Для цього є спеціальні пластирі. Топлес, до речі, теж не варто приймати сонячні ванни.

пацієнтка з пігментацією

Корекція пігментації

Всі останні тенденції корекції пігментації — це комплексні процедури та тривалі курси. Лікування поділяється на:

ексфоліацію, тобто відлущення епідермісу;

роботу з IPL-системами. Це широкосмугове світло, яке проникає дуже глибоко, коагулює пігмент та сидитує меланоцит, ніби заспокоює його. Це призводить до того, що клітина не продукує меланін. Крім того, така процедура також сприяє глибокій ексфоліації там, де пілінгом ми пройти не можемо;

домашній догляд — це основне, тому що тільки хімічне чи апаратне видалення пігментації буде малоефективним. Необхідно застосовувати засоби з блокаторами ферменту тирозинази, який стимулює вироблення меланіну.

Щодо останнього пункту, то він має стати вашим постійним ритуалом і влітку, і в зимовий час. Якщо його пропустити, то з першими променями сонця ви ризикуєте втратити результати відновлювальної роботи. Блокувати тирозиназу необхідно безперервно протягом 3, 5, інколи навіть 7 років.

Ексфоліація

Має бути дуже обережною, її добирають індивідуально для кожного пацієнта, щоб не порушити балансу судинної сітки та не призвести до запалення. Мета — видалення змертвілих клітин епідермісу. Спочатку можна використовувати кислотні вмивання. А для глибшої дії — широкосмугове світло, лазер.

Домашній догляд

Завдання естетичної медицини — навчити правильно користуватися засобами для самостійного догляду. Бо коли ми питаємо: «Чи є у вас захисний крем», — у відповідь чуємо: «Так, є! Три роки тому його купував. На пляжі після пірнання повторно не використовую...»

Це так не працює! Якщо ви на активному сонці на пляжі, то крем SPF необхідно використовувати кожні 2–3 години. Під час спеки у місті зранку користуйтеся захистом, а протягом дня захищайте шкіру пудрами та спреями з SPF. Але це також чинитиме ефект не довше 4 годин. Вразливу ділянку навколо очей допомагають захистити темні окуляри. І нагадую, що протисонцевих фільтрів потребує не тільки обличчя, а й руки. Плямки на руках, які заведено називати печінковими, теж провокуються ультрафіолетом.

Сонячні ванни отримувати необхідно, але дуже дозовано, у певні години.

Наприклад, легка засмага — це 15–20 хвилин на день! А безпечний пляжний відпочинок може бути лише за наявності крему з SPF, капелюхів, протисонцевих окулярів, а краще ще й парасольки. Взагалі ультрафіолет — то найбільший ворог жінки. Адже молодість — це колаген. А перебування на сонці протягом 30 хвилин призводить до його руйнування, звуження судин, дегідратації та пігментації. От чому до кінця літа у нас шкіра лущиться та стає схожою на печене яблучко.

Тішить лише те, що руйнація колагену — зворотний процес. Відновити гідрорезерв також можна. Але якщо стало зловживати сонячними ваннами, старіння настає дуже швидко. Ну а з пігментацією доведеться боротися довгі роки.

 засоби від засмаги

Блокатори тирозинази

Найвідомішими та ефективними вважаються ретинол та гідрохінон. Перший до того ж має добру омолоджувальну дію. Але треба пам’ятати, що обидва компоненти не можна використовувати під час вагітності. Не такий ефективний, але цілком безпечний — екстракт шовковиці.

Також сучасними компонентами, що блокують тирозиназу без побічних проявів, вважаються койєва та транексамова кислоти. Останню було синтезовано вченими лише 5 років тому. Випробування проходили в Індії, де сонце цілий рік в активній фазі, а у населення дуже високий фототип. Тобто ця речовина, що діє, пройшла апробацію в найскладніших умовах та дала чудові результати. Тому тепер транексамову кислоту широко застосовують у виробництві кремів з SPF та лікарських засобів для внутрішнього приймання. Таким чином, одночасно досягається захист шкіри та створюється перешкода для вироблення зайвого пігменту. Проте дослідження під час вагітності поки що не проводилися, тому у цей відповідальний період я рекомендую користуватися іншими препаратами.

І.С. Капшученко

Провокатори пігментації

Ми маємо розуміти, які харчові продукти провокують прояв пігменту коштом каротиноїдів, що містяться в них:

морква

інжир

БАДи та вітаміни, якщо споживати їх безконтрольно

У деяких випадках гіпервітаміноз — це гірше, ніж гіповітаміноз. Пігментацію провокують вітаміни групи В та С, якщо їх вживати понад 500 мг на день. Проблема нашого часу — самолікування та лікування за інтернетом. Усе це дає несподівані ускладнення — наприклад, проблеми з пігментацією.

От пацієнт каже, що користується SPF-засобом з індексом 100. Проте виявляється, що він наносить його не на чисту шкіру, а після косметичних засобів з кислотами. А кислоти слід використовувати проти ночі. Вранці обов’язково має бути умивання з пінкою, тонізація, зволоження сироваткою та вже потім крем з фільтрами. Адже є косметичні препарати, компоненти яких несумісні з формулою SPF.

Ну і, звісно, найкраще — це профілактика пігментації. Тому що лікування лише згладжує візуальні прояви сонячної дії. Тобто якщо ви використовуєте гормональні засоби, а феритин в крові не компенсовано, то не повинно бути ніякої засмаги. Пілінги, а особливо жорсткі, слід проводити тільки в осінньо-зимовий період та обов’язково під наглядом лікаря-косметолога — тому що він знає, як не допустити, щоб пілінгове запалення перейшло в патологічне, та як організувати правильний домашній догляд.

В арсеналі сучасної косметології чимало засобів, які допоможуть впоратися з пігментацією. Якщо ви будете дотримуватися цих рекомендацій, то, можливо, негативні наслідки літнього відпочинку будуть мінімальними.

Лариса Коява
Автор(ка):
Лариса Коява