«‎AR-Нокс»‎: все про книги Антона Хуснутдінова з технологією доповненої реальності

Не знаєте, як зацікавити ваших дітей читанням? Ви щось чули про 3D-комікси? А про AR-додатки, які створюються спеціально для книг? Такий підхід ламає стереотипи, що встигли сформуватися навколо дитячої літератури. Ми поспілкувалися з Антоном Хуснутдіновим, автором двох книг з доповненою реальністю — «Нокс. Крізь свідомість» та коміксу «Нокс. Шлях у невідоме».

Він розповів нам про те, як народжуються його твори, чим він надихається та про подальшу долю персонажів світу Нокса. Його книги представлені на тематичних фестивалях — Comic Con Ukraine, «Книжковий арсенал», «Львівський BookForum», «Мамаслет». Крім цього, Антон — фронтмен музичного гурту «ТенИ», дизайнер та розробник ігор.

AR-книга

Над коміксами зазвичай працює безліч людей, іноді цілі корпорації. Приклад тому — Marvel Comics чи DC Comics. Ці американські видавці подарували нам «Людину-Павука», «Фантастичну четвірку», «Людей Ікс», «Месників», «Капітана Америку», «Залізну людину», «Тора», «Халка», «Дедпула», «Венома», «Супермена», «Бетмена», «Флеша» та багато інших історій, які знайшли продовження на великих екранах. А Антон Хуснутдінов наодинці не тільки створює книги, а й промальовує тривимірну графіку та розробляє додатки з доповненою реальністю для своїх коміксів.

Український комікс

History of creation

Все почалося з того, що він робив короткі анімаційні сюжети з Ноксом та показував їх своїм друзям. Але коли письменник почув про функцію доповненої реальності, вирішив розповісти про свого персонажа всьому світу, та не просто у звичайній книзі з картинками, а з використанням AR.

У 2019 році Антон Хуснутдінов випустив свій перший твір — «Нокс. Крізь свідомість». Після вийшла «Нокс. Шлях у невідомість», вона стала другою книгою автора. Це сучасне інтерактивне оповідання, де вперше в українському коміксі було впроваджено технологію доповненої реальності, в якій оживають усі картинки — аж 160 анімаційних фрагментів. Торік у грудні письменник закінчив озвучування книги. Це стало останнім етапом у роботі над коміксом. Для цього проєкту Антону знадобилося півтора року.

Антон Хуснутдінов на фестивалі гік-культури

Книга стала інноваційною не лише для України, а й для всього світу: вона ж читає себе сама, а якщо навести на сторінку смартфон, то Нокс, головний герой, оживає та розмовляє. Комікс розрахований на аудиторію віком від 12 до 17 років, але викликає жваву цікавість і у дорослих. Автор вважає, що якби доповнена реальність була у «Гаррі Поттері» чи у «Володарі кілець», то ми знали б персонажів цих книг набагато краще, і це дозволило би з ними взаємодіяти.

Іграшка Нокс

Антон Хуснутдінов про те, у чому головний сенс його книг:

— Основна ідея у вірності, дружбі та досягненні мети. Історія починається з того, що герой закохується в дівчинку Ноксі, втрачає голову та вирушає на пошуки коханої. Він мав мету — і він до неї йде. Далі тема дружби: персонаж довірився незнайомцю, а той просто Ноксом скористався та покинув: і це також показує, які моменти бувають у житті. Можна простежити, який Нокс спочатку книги та що відбувається з ним наприкінці. Видно трансформацію головного героя після ланцюжка подій: він стає сильнішим та вже не таким наївним та лояльним.

Дівчина на Comic Con Ukraine 2021
Дівчата читають дитячу книгу про Нокса

Нокс у попкультурі

Нокс був задуманий як персонаж логічної комп’ютерної гри: головний герой прокидається у в’язниці та намагається вибратися з замка, хоче зрозуміти, що сталося та куди зникла його кохана Ноксі. Але, як це часто буває, через брак чи то грошей, чи то часу ідея так і не втілилася. Але реалізувалися інші розробки, й тепер на сайті проєкту є відеоігри, які можна протестувати через браузер чи мобільну версію. Ви спробуєте себе в ролі бігуна, збирача цукерок чи міжгалактичного мандрівника.

Восени на Comic Con Ukraine був представлений перший рівень гри, присвяченої всесвіту Нокс. Вже цього року Антон обіцяє доробити її та випустити повноцінне демо, яке можна завантажити на ПК.

AR-книга «Нокс. Крізь свідомість»
Дівчинка читає 3D-комікс

За словами автора, на читачів чекає 6 книг та ігор, присвячених «Ноксу», в яких з’являться нові герої. Окрім коміксів та ігор в Антона Хуснутдінова у планах створення мультфільму:

— Я планую й надалі розвивати всесвіт Нокса. Головні герої моїх книг — Нокс, Чаклун, Рокс та Ноксі. Навколо них і відбуватимуться ключові події у нових частинах. Зараз уже є ідея для третьої частини коміксу, але я поки що за нього не сідаю, тому що потрібно багато часу для її реалізації. Він буде ще ширшим, ніж остання частина, тому що в ньому закриється кілька сюжетних ліній, щоб читачам стало зрозуміло, що до чого. Також хочу зробити серіал чи повнометражний мультфільм. Шукаю партнерів, з ким можна було б втілити цю ідею. Поки що все на етапі переговорів. Сюжет буде такий самий, як у коміксах, але тільки більш місткий. Наприклад, сценарій для коміксу у мене був уже давно: він створювався для мультфільму.

AR-комікс
Дівчинка з іграшкою

Слухайте та дивіться

Одного з персонажів коміксу «Нокс. Шлях у невідоме» озвучив Тарас Тополя. Рокс — один з ключових героїв книги, який прямо пов’язаний з музичним жанром, роком. Тому для Антона було важливо, щоб Рокс отримав голос фронтмена гурту «Антитіла» Тараса Тополі:

— Ми перетнулися на музичному фестивалі, та я запропонував йому спробувати себе у новій ролі, на що він люб’язно погодився та підтримав проєкт. Для дітей читати таку книгу стає ще цікавіше завдяки сприйняттю звуку, оскільки багато хто впізнає голос Тараса. Головного героя озвучував я сам, Ноксі — менеджерка проєкту Вікторія Ноздрачова. У коміксі є маленьке камео: в одному з епізодів з’являється гітарист мого музичного гурту «ТенИ» Роман Редько — він озвучив сам себе. Якщо з мультфільмом все вийде, то ці люди нагородять персонажів своїми голосами вже в анімаційному кіно.

3D-комікс
Сцени з 3D-коміксу

Багато хто й у 2022 році читає паперові книги. Адже перегортати сторінки та відчувати запах друкарської фарби завжди приємно. Комусь просто незручно з гаджетами. А Антон Хуснутдінов — за те, щоб поєднувати два формати: технологічність та класику. Письменник упевнений, що доповнена реальність буде дуже запрошена та колись з’явиться у літературі для дорослих. Навіть зараз, читаючи книгу, іноді на її сторінках можете натрапити на QR-код. Коли ви його проскануєте, вас як бонус чекатиме аудіозапис віршів, наприклад.

Вигравайте 2 AR-книги

Супербонус

Виграйте дитячу книгу «Нокс. Шлях у невідоме» або «Нокс. Крізь свідомість» від магазину Нокса та Folga'

Брати участь
Фото: особистий архів Антона Хуснутдінова