Незвичайні музеї Одеси, про які ви могли не знати

В Одесі десятки класичних музеїв — художній, археологічний, краєзнавчий та багато інших. І поряд з ними є не такі відомі, але від цього не менш цікаві тематичні та приватні музеї, де можна подивитися на скелет мамонта, старовинні грамофони та пляшечку від приворотного зілля. Розповідаємо, куди поїхати на екскурсії в Одесі.

Одеський музей звуку Василя Пінчука

Послухати платівки на програвачі, побачити розкішний старовинний грамофон чи мініатюрні радіо — все це можна зробити в Одеському музеї звуку. Це приватний музей, колекція належить Василю Пінчуку, який упродовж багатьох років збирає оригінальні музичні інструменти.

Експонати в Одеському музеї звуку Василя Пінчука
Старовинна музична скринька
Старовинний кишеньковий програвач

Експонати, представлені в музеї, з’явилися в період, що охоплює XIX та XX століття. Тут можна побачити як сучасні та знайомі речі — радіоли та магнітофони, CD-програвачі, так і унікальні історичні звуконосії. З цікавих експонатів минулої доби — вітальні платівки, на які записували побажання та обирали для іменинника пісню; музичні шкатулки тонкої роботи та французька пляшка від шампанського з вбудованим музичним механізмом.

Експонати з Музею звуку Пінчука

Музей відкритий з 12:00 до 17:00 щоденно, крім неділі. Екскурсії проводяться за попереднім записом.

Адреса: Дворянська, 25

Телефон: (067) 782-47-02

Музей епіграфіки Одеси

Його ви не знайдете в офіційному списку музеїв міста, але він існує у вигляді відкритої експозиції у звичайному одеському дворику. У 2014 році краєзнавець Олександр Фрідман вирішив зробити зі своєї колекції цегли музей просто неба.

Тут представлені зразки цегли, яка вироблялася в Одесі та околицях XIX — початку XX століття, а також іноземні експонати, що завозилися з усієї Російської імперії та навіть із-за кордону, наприклад з Англії.

Старовинна одеська цегла
Старовинні дверцята для печей з написами «Одеса»

Крім цеглин Олександр збирає у себе у квартирі найрізноманітніші предмети з написами, пов’язаними з Одесою. Тут можна побачити медичні баночки зі знаменитої аптеки Гаєвського, пастку для мух — хитре пристосування, яке одесити використовували влітку, щоб рятуватися від комах, гарний старовинний посуд, мікроскоп, годинник та багато іншого. Є баночки від героїну, який у минулому використовувався як ліки проти кашлю, а ще й флакон, з яким пов’язана історія приворотного зілля. Господар привітно та захоплено проводить екскурсію: розповідь може затягнутися на кілька годин. Тому підготуйтеся та запасіться печивом для чаювання — слухати історії за чашкою чаю.

Старовинний скляний посуд
Пляшки XVIII-XX століть

Адреса: вул. Новосельського, 58, музей знаходиться у дворику

Час роботи експозиції краще уточнювати у власника

Телефон: (048) 723-18-82

Анатомічний музей

Це один з найстаріших музеїв України, відкритий у 1900 році з ініціативи професора Батуєва, першого завідувача кафедри анатомії.

Одеський анатомічний музей

Тут представлено понад три тисячі експонатів з різних куточків світу: можна побачити сотні черепів, скелети тварин, скелети людей різного віку та національностей, препарати внутрішніх органів. Серед рідкісних експонатів — китовий вус та ембріон кита, а також скелети, привезені з розкопок в єгипетських пірамідах. Є муміфіковане тіло людини: кожен охочий може його розглянути.

Починаючи з 1910 року багато експонатів виготовляли студенти університету. Музей буде цікавий тим, хто хоче більше дізнатися про будову людського тіла та органів, заглибитися у його анатомію та патології. Це буде корисно й абітурієнтам, які думають про професію лікаря. Екскурсії проводять науковці університету.

Скелети в Анатомічному музеї

Це не звичайний музей, куди приходять за розкладом. Потрапити можна лише у складі збірних екскурсійних груп. Багато компаній, наприклад «Где идем?» чи «Авантюристи», збирають охочих на екскурсію. Можна звернутись прямо в музей, попередньо записатися.

Адреса: Валіховський провулок, 3

Телефон: (093) 120-02-62

Палеонтологічний музей

Ще один незвичайний музей знаходиться при Одеському національному університеті ім. Мечнікова. Його історія почалася в 1873 році, коли зоолог та палеонтолог Олександр Ковалевський подарував університету авторську колекцію викопних решток прісноводних молюсків півдня Франції.

Експозиція музею розміщується у трьох залах: понад 60 тисяч експонатів — колекції флори та фауни, зібрані на території України та Молдови. Найцікавіше та найцінніше в музеї — сім повних скелетів хребетних тварин, які жили в нашому регіоні: мамонта, трипалого коня, пліоценового верблюда, слона, безрогого носорога та печерного ведмедя. Ще один рідкісний експонат — скелет дінорнісу, птаха з Нової Зеландії, який вимер 300 років тому. Його зріст сягав 3,6 метра, а вага — 230–270 кг.

Скелет мамонта у Палеонтологічному музеї

У музеї можна переглянути наочну діораму «Розвиток життя Землі». У п’ятнадцяти секціях зображено основні етапи еволюції життя на планеті.

Потрапити на екскурсію музеєм можна лише за попереднім записом.

Адреса: вул. Дворянська, 2

Телефон: (048) 72-02-08

Музей історії оперного театру

Цей музей буде цікавий театралам та всім, хто хоче познайомитися з історією Одеського оперного. Про музей розповіла Катерина Єргєєва, провідний науковий співробітник Одеського літературного музею, екскурсовод театром:

— Музей театру було відкрито у 2012 році. У створенні експозиції брали участь співробітники Одеського літературного музею. Тут представлені костюми, частина яких виконана студентами Одеського театрально-художнього училища, а частина — вже раритети, пошиті в першій половині ХХ століття.

Старовинна бальна сукня
Старовинний чоловічий костюм

Невелика, але містка експозиція музею знайомить з історією театру, розповідає про композиторів, виконавців, акторів, які виступали тут: Петра Чайковського, Дмитра Шостаковича, Федора Шаляпіна, Соломію Крушельницьку, Марію Заньковецьку та багатьох інших.

Окремий інтерес становить вміст заставної скриньки (пляшка вина XIX століття, проєктна документація, фрагмент ґрунту з пшеницею врожаю 1887 року), яку помістили під фундамент під час будівництва театру.

Пачка з балету «Лебедине озеро» та пуанти прими-балерини Олени Барановської дають змогу розглянути зблизька одяг та взуття артистів балету.

Капелюх та маска для балу
Стильний старовинний одяг

Потрапити до музею можна лише під час спільної екскурсії оперним театром. Квитки на екскурсію можна придбати у касі театру.

Фото: odessa.net.ua, moemisto.ua, zapomni.org, news.onu.edu.ua, Наталія Власенко, Станіслав Кінка, Катерина Єргєєва