Незвичайні музеї Одеси, про які ви могли не знати
В Одесі десятки класичних музеїв — художній, археологічний, краєзнавчий та багато інших. І поряд з ними є не такі відомі, але від цього не менш цікаві тематичні та приватні музеї, де можна подивитися на скелет мамонта, старовинні грамофони та пляшечку від приворотного зілля. Розповідаємо, куди поїхати на екскурсії в Одесі.
Одеський музей звуку Василя Пінчука
Послухати платівки на програвачі, побачити розкішний старовинний грамофон чи мініатюрні радіо — все це можна зробити в Одеському музеї звуку. Це приватний музей, колекція належить Василю Пінчуку, який упродовж багатьох років збирає оригінальні музичні інструменти.



Експонати, представлені в музеї, з’явилися в період, що охоплює XIX та XX століття. Тут можна побачити як сучасні та знайомі речі — радіоли та магнітофони, CD-програвачі, так і унікальні історичні звуконосії. З цікавих експонатів минулої доби — вітальні платівки, на які записували побажання та обирали для іменинника пісню; музичні шкатулки тонкої роботи та французька пляшка від шампанського з вбудованим музичним механізмом.

Музей відкритий з 12:00 до 17:00 щоденно, крім неділі. Екскурсії проводяться за попереднім записом.
Адреса: Дворянська, 25
Телефон: (067) 782-47-02
Музей епіграфіки Одеси
Його ви не знайдете в офіційному списку музеїв міста, але він існує у вигляді відкритої експозиції у звичайному одеському дворику. У 2014 році краєзнавець Олександр Фрідман вирішив зробити зі своєї колекції цегли музей просто неба.
Тут представлені зразки цегли, яка вироблялася в Одесі та околицях XIX — початку XX століття, а також іноземні експонати, що завозилися з усієї Російської імперії та навіть із-за кордону, наприклад з Англії.


Крім цеглин Олександр збирає у себе у квартирі найрізноманітніші предмети з написами, пов’язаними з Одесою. Тут можна побачити медичні баночки зі знаменитої аптеки Гаєвського, пастку для мух — хитре пристосування, яке одесити використовували влітку, щоб рятуватися від комах, гарний старовинний посуд, мікроскоп, годинник та багато іншого. Є баночки від героїну, який у минулому використовувався як ліки проти кашлю, а ще й флакон, з яким пов’язана історія приворотного зілля. Господар привітно та захоплено проводить екскурсію: розповідь може затягнутися на кілька годин. Тому підготуйтеся та запасіться печивом для чаювання — слухати історії за чашкою чаю.


Адреса: вул. Новосельського, 58, музей знаходиться у дворику
Час роботи експозиції краще уточнювати у власника
Телефон: (048) 723-18-82
Анатомічний музей
Це один з найстаріших музеїв України, відкритий у 1900 році з ініціативи професора Батуєва, першого завідувача кафедри анатомії.

Тут представлено понад три тисячі експонатів з різних куточків світу: можна побачити сотні черепів, скелети тварин, скелети людей різного віку та національностей, препарати внутрішніх органів. Серед рідкісних експонатів — китовий вус та ембріон кита, а також скелети, привезені з розкопок в єгипетських пірамідах. Є муміфіковане тіло людини: кожен охочий може його розглянути.
Починаючи з 1910 року багато експонатів виготовляли студенти університету. Музей буде цікавий тим, хто хоче більше дізнатися про будову людського тіла та органів, заглибитися у його анатомію та патології. Це буде корисно й абітурієнтам, які думають про професію лікаря. Екскурсії проводять науковці університету.

Це не звичайний музей, куди приходять за розкладом. Потрапити можна лише у складі збірних екскурсійних груп. Багато компаній, наприклад «Где идем?» чи «Авантюристи», збирають охочих на екскурсію. Можна звернутись прямо в музей, попередньо записатися.
Адреса: Валіховський провулок, 3
Телефон: (093) 120-02-62
Палеонтологічний музей
Ще один незвичайний музей знаходиться при Одеському національному університеті ім. Мечнікова. Його історія почалася в 1873 році, коли зоолог та палеонтолог Олександр Ковалевський подарував університету авторську колекцію викопних решток прісноводних молюсків півдня Франції.
Експозиція музею розміщується у трьох залах: понад 60 тисяч експонатів — колекції флори та фауни, зібрані на території України та Молдови. Найцікавіше та найцінніше в музеї — сім повних скелетів хребетних тварин, які жили в нашому регіоні: мамонта, трипалого коня, пліоценового верблюда, слона, безрогого носорога та печерного ведмедя. Ще один рідкісний експонат — скелет дінорнісу, птаха з Нової Зеландії, який вимер 300 років тому. Його зріст сягав 3,6 метра, а вага — 230–270 кг.

У музеї можна переглянути наочну діораму «Розвиток життя Землі». У п’ятнадцяти секціях зображено основні етапи еволюції життя на планеті.
Потрапити на екскурсію музеєм можна лише за попереднім записом.
Адреса: вул. Дворянська, 2
Телефон: (048) 72-02-08
Музей історії оперного театру
Цей музей буде цікавий театралам та всім, хто хоче познайомитися з історією Одеського оперного. Про музей розповіла Катерина Єргєєва, провідний науковий співробітник Одеського літературного музею, екскурсовод театром:
— Музей театру було відкрито у 2012 році. У створенні експозиції брали участь співробітники Одеського літературного музею. Тут представлені костюми, частина яких виконана студентами Одеського театрально-художнього училища, а частина — вже раритети, пошиті в першій половині ХХ століття.


Невелика, але містка експозиція музею знайомить з історією театру, розповідає про композиторів, виконавців, акторів, які виступали тут: Петра Чайковського, Дмитра Шостаковича, Федора Шаляпіна, Соломію Крушельницьку, Марію Заньковецьку та багатьох інших.
Окремий інтерес становить вміст заставної скриньки (пляшка вина XIX століття, проєктна документація, фрагмент ґрунту з пшеницею врожаю 1887 року), яку помістили під фундамент під час будівництва театру.
Пачка з балету «Лебедине озеро» та пуанти прими-балерини Олени Барановської дають змогу розглянути зблизька одяг та взуття артистів балету.


Потрапити до музею можна лише під час спільної екскурсії оперним театром. Квитки на екскурсію можна придбати у касі театру.
