OFAM Night 2.0: як в Одеському художньому оживлюють мистецтво

Вам досі здається, що похід до музею — то нудно, а півторагодинна екскурсія асоціюється з тортурами? Одеський художній музей в останні три роки ламає ці стереотипи.

Один з форматів, який пропонує музей, — нічні екскурсії-вистави OFAM Night, нещодавно представлені в оновленій версії OFAM Night 2.0. Редакція Folga’ відвідала подію та поспілкувалася з організаторами.

Що таке OFAM Night та з чого вона почалася

«Все почалося, коли ми готувалися дістати з фондів та показати в експозиції картину «Ромео та Джульєтта» Костянтина Маковського, — розповідає кураторка проєкту Дарія Дьякова. — Шукали спосіб зробити це ефектно. Тоді з’явилася ідея розіграти діалог Ромео та Джульєтти на балконі українською у перекладі Андруховича».

Скульптура невідомого автора
Три дівчини

Втілити ідею допомогли актори Українського театру. Оживлення картини захопило музейників, так почалося створення незвичайної програми Одеського художнього.

«Танець грацій»

Вперше екскурсії-перформанси показали на вечорі Museum Gala до 120-го дня народження музею. Пізніше вони перетворилися на окрему програму OFAM Nights. Її режисером став театральний педагог Борис Кривець, хореографом — засновниця Prostranstvo Dance Community Оксана Совас.

Картина «Дружба»

У 2020 році відбулася дебютна вистава: вона охоплювала лише експозицію першого поверху. Новий формат викликав ажіотаж, згадує Дарія, кілька разів доводилося формувати додаткові групи. І не дивно: нічого схожого в одеських музеях ще не показували. Такі шоу скоріш можна побачити в музеях Західної Європи, куди з початку пандемії стало не так просто потрапити.

OFAM Night 2.0
Дівчина грає на музичному інструменті

Як добирають картини

Готуючи перформанс, режисер проходить музеєм разом із музейними працівниками — проєктною командою, науковими співробітниками та екскурсоводами: придивляються до картин, обговорюють їхній зміст та історію створення.

Дівчина грає на бандурі

До програми може потрапити як картина-хайлайт, хіт експозиції, так і менш популярна робота, яку музейники хочуть по-новому показати глядачам. Доводиться враховувати технічну сторону: деякі роботи надто складні для відтворення. Поки що не беруть до програми абстрактні роботи — адже має бути сюжет, історія, яку можна показати у перформансі.

Дівчина грає «Щедрика» на бандурі
 Робота художника Леоніда Соломаткіна

«Головний критерій, — ділиться Дарія Дьякова, — коли під час репетиції номера на очах з’являються сльози, то відчуваєш: усе вийшло — донести ідею, зачепити сюжетом. Для нас дуже важливо передати глядачам цей трепет, щоб люди пішли з перформансу з емоціями».

Перформанс

Що показують на OFAM Night 2.0

На перших OFAM Nights показували переважно популярні картини з експозиції першого поверху музею, де зосереджено класичне мистецтво, — «Чи не випити?» Леоніда Пастернака, «Жнива» Зінаїди Серебрякової, «У ​​кафе» Олександра Мурашка.

Коли до свят та до кінця 2021 року вирішили робити нову програму, маршрут екскурсії поширили на весь музей: другий поверх, де минулого літа відкрилася нова експозиція сучасного мистецтва, грот та навіть закриту підземну галерею «Жовті велетні».

Грот

Зміст програми теж змінився: організатори не могли проігнорувати те, як змінився світ за останні два роки, тому включили номери з соціальною, феміністичною та екотематикою.

Роботу Юрія Соломка «Старий глобус» обіграли артхаусним танком у виконанні групи дітей — для нас цей номер став незабутнім. Робота Володимира Василенка «Катерина» стала основою пронизливого монологу шевченківської героїні.

Танець дітей
Робота художника Юрія Соломки
Діти на сходах Одеського художнього музею
Монолог Катерини
Картина Олександра Маковського
Дівчина читає монолог з поеми Тараса Шевченка

Оживили «Пророка» — першу роботу Олександра Ройтбурда, яку музей придбав для своєї колекції у далекому 1988 році. На OFAM Night Пророк у виконанні актора Українського театру Фауста Міндліна читає псалми Бориса Херсонського — одеського поета, близького друга Ройтбурда.

«‎Пророк»‎ Олександра Ройтбурда
Читання віршів
OFAM Night 2.0

Всього номерів вісім, програма триває трохи менше за півтори години. Нову групу запускають щодвадцять хвилин, але маршрути побудовані так, що ви ні з ким не перетнетеся, лише зрідка звуки кроків із сусідніх залів свідчать про те, що в музеї є ще хтось.

Світло всюди вимкнене; з зали до зали вас веде гід з ліхтариком стежками, викладеними електричними свічками. Після кожного номера гід коротко розповідає про представлену роботу. Якщо ви колись хотіли опинитися на місці героїв фільму «Ніч у музеї» — то це дуже схоже, хіба що за вами не поженеться динозавр.

Сходи Одеського художнього музею
Зал Одеського художнього музею

Коли чекати на наступні перформанси?

Програму OFAM Night 2.0 після Нового року довелося повторювати: майже 200 людей не встигли купити квитки та чекали ще два тижні, аби потрапити на перформанс.

Після такого успіху музейники планують почекати принаймні до літа, перш ніж знову братися за організацію OFAM Night, мабуть, уже 3.0. Кажуть, є велике бажання розширити та оновити програму. Але на все потрібен час: підготовка перформансів триває не менше трьох місяців.

Охоче віримо — та чекатимемо наступного шансу потрапити до закритого нічного музею на зустріч з живими картинами та скульптурами!

Фото: Іван Страхов, спеціально для Folga’
Автори: Владислав Чередніченко, Соня Савенко