«Знудьговані мавпенята, криптопанки та каменяччя»: NFT-колекції, які здивували інтернет

Навіть якщо ви не хочете знати, що то таке криптовалюта, та не маєте бажання особливо занурюватися у цей світ — новини «звідти» постійно прориваються до загального інформпростору. Здавалося б, гортаєш собі розділ «з життя шоу-бізнесу», а там чергова зірка випустила свої картини, фото, пісні, сценарії, та що завгодно, у вигляді NFT. Або навпаки: купила NFT-арт за десятки, сотні тисяч, а то й мільйони доларів. І поки навколо точаться бурхливі дискусії, наскільки невзаємозамінні токени вигідні, прибуткові та етичні, в інтернеті з цікавістю розглядають чергову колекцію, що завірусилася. Зрештою, хтось колекціонує іграшки [email protected] та Kaws, а хтось — цифрових мавпочок, анімешних скейтерів чи найкращі кидки NBA. Тому пропонуємо дізнатися про деякі популярні NFT докладніше.

CryptoPunks

Зображень у колекції: 10 000

За критеріями NFT-спільноти CryptoPunks — доволі стара колекція, створена ще у 2017 році. Більше експерименти, ніж серйозна заявка на цифрове мистецтво, а заволодіти піксельною, згенерованою за допомогою програмного коду аватаркою можна було безплатно — достатньо лише мати криптогаманець та ефіріум заплатити комісію за транзакцію. За останні два роки мережу періодично вражають заголовки у стилі «О май гад! Криптопанки пробили чергову цінову стелю!». Найсвіжіший рекорд вони встановили 12 лютого 2022 року, коли Панка #5822 купили за 8000 ETH, що на момент операції було еквівалентно $23,7 млн! Попередній рекорд встановив Панк #7523, якого в червні 2021 року продали на аукціоні Sotheby's за $11,8 млн. Для промовистості порахуємо панків у папугах, точніше — у вангогах: у березні того ж року Sotheby's продали маловідому картину імпресіоніста «Вулична сцена на Монмартрі» за $15,4 млн.

cryptopunk #7523 ціна
opensea.io/collection/cryptopunks CryptoPunk #7523
CryptoPunk #5822 ціна
opensea.io/collection/cryptopunks CryptoPunk #5822
CryptoPunk #6095 ціна
opensea.io/collection/cryptopunks CryptoPunk #6095

Ціна кожного конкретного криптопанка визначається набором властивих йому атрибутів. Наприклад, обидва попередні приклади, панки #5822 і #7523, належать до типу «Прибулець», яких у колекції взагалі 9 з 10 000. Відповідно, їхня цінність проти інших аватарок вища, а вартість вираховується мільйонами. Також серед криптопанків водяться «Мавпи» (24/10 000) та «Зомбі» (88/10 000). А от Панк #6095 обійшовся Jay-Z «лишень» у $126 тис. (зараз він красується в репера на аватарці у профілі твіттера), адже цей панк належить до найпоширенішого типу «Чоловіки»: таких токенів у колекції аж 6039. Хоча хто знає, наскільки зросте в ціні ексаватарка самого Jay-Z, якщо він вирішить її продати. Цінність може залежати від конкретних атрибутів, їх поєднань та кількості. Наприклад, є лише 333 криптопанки, прикрашені якимось одним атрибутом, тільки 115 носять циліндр, 175 — медичну маску, а 286 — 3D-окуляри. І якщо з формуванням цінності більш-менш второпали, то відповідь на запитання «Та за що ж такі гроші?!» залишимо на відкупне колекціонерам. Шляхи сучасного мистецтва незвідані, варто згадати хоча б «Комедіанта» Мауріціо Каттелана (якщо ви раптом забули — то це інсталяція зі звичайнісінького банана та скотчу).

EtherRocks

Зображень у колекції: 100

Щоб NFT-колекція хайпонула, іноді необов’язково скрупульозно вимальовувати атрибути та писати код для генерації тисяч картинок. Знайомтеся: EtherRock, чиє базове зображення завантажили з безплатного сайту Clipart Library, потім 100 разів скопіювали, пофарбували у різні кольори — та вуаля! — колекція готова. Егеж, як виявилося, так теж можна було. Щоправда, кілька років ці токени у прямому та переносному сенсі лежали каменем, проте у 2021-му EtherRocks завірусилися та різко стали користуватися попитом. Наприклад, у серпні того ж року камінчик № 42 придбали за 400 ETH, що було еквівалентно $1,3 млн на той момент. В офіційному твіттері колекції останній запис зроблено 16 лютого 2022-го, в ньому значиться: камінь № 8 купили за 300 ETH ($944 тис.).

НФТ камінь
twitter.com/etherrockprice EtherRock #52
Nft токен
twitter.com/etherrockprice EtherRock #48
nft об’єкти
twitter.com/etherrockprice EtherRock #55

Bored Ape Yacht Club

Зображень у колекції: 10 000

Ще одна топова NFT-колекція, яка не сходить з перших шпальт. Причому досить часто ці новини пов’язані зі справжньою NFT-драмою. То власник мавпи #3547 схибить клавішею та випадково продасть її не за $300 тис., а лише за $3000. То якийсь адепт випустить схожу серію та назве її «Знудьгований Король Мавп», чим обурить шанувальників оригінальної серії. То хакери поцуплять у колекціонера всіх його мавп на загальну суму $2,2 млн. То Джиммі Феллон та Періс Хілтон в ефірі The Tonight Show почнуть мірятися своїми NF-токенами з мавпами, причому, на думку коментаторів під роликом на ютубі, обидва виглядали так, наче NFT-індустрія взяла їх у заручники, а під сидінням встановила бомбу. То твіттеряни почнуть перейматися, що дизайнерка Seneka, яка створила оригінальний концепт-арт, недоотримує не лише шани, а й грошей. То персони авторів проєкту оприлюднили у мережі всупереч їхньому бажанню. Проте весь цей хайп допомагає підтримувати інтерес до серії, адже з таким галасом про Bored Ape Yacht Club дізналися навіть ті, хто розшифровує NFT як National Film Theatre.

мавпа нфт
opensea.io/collection/boredapeyachtclub BoredApeYachtClub #3749
чому nft дорогі
opensea.io/collection/boredapeyachtclub BoredApeYachtClub #1401
популярні nft токени
opensea.io/collection/boredapeyachtclub BoredApeYachtClub #6694

У Yuga Labs, творців Bored Ape Yacht Club, є також кілька проєктів, що перегукуються. Наприклад, власники NFT-мавп можуть полити їх фірмовим NFT-зіллям та перетворити на мавп-мутантів. А ще подарувати їм NFT-собаку. Загалом, чого-чого, а от нудьги тут немає й близько.

Azuki

Зображень у колекції: 10 000

«Ми — скейтери інтернету». Саме так позиціюють цю анімешну колекцію її творці стартап Chiru Labs. Azuki увірвалися на ринок NFT 12 січня 2022-го, і вже за місяць ця колекція оцінювалася у $300 млн. Дійшло до того, що Forbes написав про ці токени статтю, в якій спробував дослідити феномен їхньої несамовитої популярності. Самі творці вважають, що такий успіх пов’язаний з азійськими покупцями, яким припала до душі аніме-естетика артів. Команда Chiru Labs переважно залишається анонімною, окрім концепт-художника Арнольда Цанга. Егеж, того самого Overwatch. Цанг заявляє: зупинятися на випуску NFT-артів команда не збирається, та цілком можливий швидкий запуск Azuki-серіалу та продаж супутнього фізичного мерчу.

азукі нфт
opensea.io/collection/azuki Azuki #7975
анімешні nft
opensea.io/collection/azuki Azuki #8599
нфт з аніме
opensea.io/collection/azuki Azuki #3491

Що ж, дизайн колекції явно запав у душу фанатам аніме, яких клопотом Netflix стає дедалі більше. А наскільки популярність Azuki та плани її творців виправдаються — з часом побачимо.

NBA Top Shot

Олди тут? А пам’ятаєте колекції з наклейок Turbo з машинками, коли в одному стосику лежали рідкісні вкладки, а в другому — призначені на обмін та для ігор? А згадайте, як намагалися зібрати колекцію з кіндерсюрпризних блакитнобоких бегемотиків, а замість заповітної іграшки, якої бракувало, випадали оті взагалі не потрібні пазли? В колекції NBA Top Shot задіяно майже той самий принцип. Криптоігровий гігант Dapper Labs викупив у баскетбольної ліги США ліцензію на токенізацію найкращих моментів ігор, після чого перетворив їх на NFT-кіндерсюрпризи: доки не купиш токен, не знатимеш, що всередині: нелімітований відеопак з не надто цікавими моментами чи рідкісний, як його називають — легендарний кидок.

nft баскетбол

Протягом 2021 року колекція мала свої злети та падіння (як і весь ринок NFT, та й курс криптовалют), але в січні 2022-го про неї знову заговорили, коли баскетболіст Кевін Дюрант у своєму профілі Twitter виклав рекламу NBA Top Shot, де двоє молодиків намагаються з’ясувати, хто з них найбільший фанат Дюранта. Серед аргументів вони наводять свої NFT-відео з найкращими кидками баскетболіста. Незабаром після того, як цікавість до колекції знову зросла, Dapper Labs оголосили, що запускають NFT-аукціон, де виставлять 30 VIP-квитків на п’ять матчів All-Star Games починаючи з 2023 року.


У NFT є як затяті шанувальники, так і опозиція. Можна довго милуватися стильними мавпами чи переглядати найкращі кидки улюблених баскетболістів, але перш ніж гуглити «як заробити на NFT» та інвестувати в цю галузь, варто добре розібратися, як працює NFT, про його вплив на авторське право та екологію. До того ж 17 лютого Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон про віртуальні активи, тому вивчити, як український крипторинок регулюватиметься законодавчо, — це першочергове must have.

Щодо новин про мільйони доларів, за які купують цифрових звіряток, то тут теж не варто бути надмірно наївними. На початку лютого Reuters випустило розслідування, де відзначило, як два анонімні криптогаманці перепродавали одне одному NFT-аватарку з популярної колекції Meebits. Подібні транзакції не порушують закон (хоча б тому, що відповідних законів елементарно поки що немає), проте обидві угоди вартістю майже $50 млн були здійснені з різницею в кілька хвилин. Це лише один із прикладів, який розтлумачили журналісти. Фішка NFT у тому, що вони, як рукописи, не згорають, і це дає змогу відслідковувати інформацію про всі транзакції у відкритому доступі. Тому подібні випадки демонструють, як навколо деяких токенів створюється штучний попит та хайп, що не гарантує заробітку на перепродажі NFT. А насамкінець пропонуємо подивитися мем — дякуємо Патріку Бейтману за наочність!

Фото: twitter.com/topshot_updates, azuki.com, boredapeyachtclub.com
Юлія Котляр
Автор(ка):
Юлія Котляр