«Тут живе мистецтво»: 5 сучасних артпросторів Одеси

В Одесі є кілька класичних музеїв, де можна познайомитися з живописом та скульптурою минулих століть. І поряд з ними останніми роками відкриваються сучасні артпростори, де відбуваються фотовиставки, майстер-класи, лекції, кінопокази та поетичні вечори. Деякі з них дуже камерні, інші — масштабні, кожний по-своєму цікавий та вартий відвідування. Розповідаємо, куди вирушити на творчому дозвіллі.

Berliner Strasse

Студію Berliner Strasse відкрили у грудні 2020 року. Її засновники — Юля Ульянова та Олександр Гор. Спочатку простір був особистою майстернею, де творці працювали над своїми проєктами. А за кілька місяців у студії з’явилися перші партнери — майстерня кераміки, де двічі на тиждень проводили заняття ліпленням дві керамістки. Зараз у дівчат власний простір.

Потім Юля відкрила проєкт #пишигромче — письменницьке співтовариство, та почала проводити в Berliner Strasse поетичні вечори.

Восени 2021 року Юля та Олександр офіційно зробили майстерню публічним простором, відкривши першу виставку фотографії Давида Григоряна «Без ідеї. Без концепту». У той же період вигадали назву студії, Berliner Strasse. Виставкова діяльність — один з основних напрямів, який тут розвивають.

Студія Berliner Strasse в Одесі
Виставка в Berliner Strasse

Після Давида Григоряна була фотовиставка Олександра Гора «ВХІД», присвячена дослідженню одеського міфу.

Крім виставок у Berliner Strasse є й інші напрями. Один з них — майстерня самвидаву «Зінарня». Тут щотижня кожен охочий може зробити свій зін (аматорське малотиражне періодичне або неперіодичне видання. — Прим. ред.).

«Ми надаємо всі необхідні інструменти, матеріали та обладнання, а також нашу допомогу в роботі, тому зробити зін може кожен — навіть той, хто ніколи цього не робив та не знає як», — розповідає Юлія.

Ще в Berliner Strasse працює darkroom, де можна друкувати чорно-білі світлини з плівки. Іноді проводять фотовечірки, на яких учасники можуть спілкуватися, знімати фото на плівку та проявляти їх у лабораторії.

Де зробити свій зін в Одесі
Творчий простір Berliner Strasse

До студії можна зазирнути й на регулярні поетичні вечори — послухати міських поетів та письменників. Це камерні зустрічі, що відбуваються у форматі квартирників. Автори мають змогу знайти нову аудиторію, а глядачі — познайомитися з сучасними поетами та письменниками.

«До нас у Berliner Strasse можна приходити творити, працювати разом, робити творчі експерименти та знайомитися з іншими митцями. Ми не розважальний заклад, ми — майстерня, де відбуваються живі процеси, пошуки, творення та нетворкінг. У наших планах запустити ще кілька напрямів, але про це згодом».

Зала у Berliner Strasse
Квартирники в Одесі

Artist Gallery на Катерининській

Будинок на Катерининській площі, 4-А, — одна з найстаріших будівель на площі, датується 1820-ми роками, проте свого нинішнього вигляду набула в середині XIX століття, коли було повністю перебудовано фасад. У різний час будинок належав відомим сім’ям: Потоцьким, Воронцовим, Бродським. А сьогодні тут розташувалася Artist Gallery.

Катерининська площа в Одесі

Це одна з небагатьох приватних галерей. Колекція належить Олегу Поплавському — він займається колекціонуванням 20 років. А у просторі на Катерининській галерея відкрилася наприкінці 2020-го, перед Новим роком.

Артпростір Artist Gallery

Олег Поплавський розповідає: «Основою колекції є модерністи другої половини ХХ століття. Це одеські художники, які залишили свій слід у мистецтві. Їхні роботи представлені в Одеському художньому музеї, МСМО (Музеї сучасного мистецтва Одеси. — Прим. ред.), інших українських музеях. Тут є такі автори, як засновник одеського авангарду Олег Соколов, який у 50-ті роки брав участь у збірних виставках у Парижі з Матісом та Роденом, Олег Волошинов, Олександр Лісовський, Олександр Стовбур, Ігор Божко, Василь Сад, а також їхні послідовники, сучасні художники. Ми постійно оновлюємо експозицію у контексті простору, створюємо, змінюємо, показуємо різних авторів. Крім цього, люди відвідують нас на заходах у форматі івентів, фотосесій, а також тренінгів, лекцій, літературних вечорів».

Одеський артпростір Artist Gallery

У планах галереї проводити лекції з культури: живопис, музика, мода; показувати кіно в форматі артсередовища. Все це стартує вже в лютому.

З регулярних подій — літературні вечори, що відбуваються у галереї раз на три місяці, за участю поетів та письменників з Одеси та інших міст. Це формат відкритого мікрофона. Кожна людина, яка досягла успіху в письменницькій творчості, може подати заявку та взяти участь у вечорі.

Artist Gallery

Іноді в Artist Gallery проходять майстер-класи, пов’язані з живописом. Але це не академічні уроки, а більше формат арттерапії для емоційного розвантаження. У планах — невеликі галерейні тури для знайомства з простором та предметами мистецтва.

Анонси заходів можна відстежувати на сторінці галереї в інстаграмі та у фейсбуці.

She Space

Багато хто знайомий з величною будівлею Пасажу на розі Дерибасівської та Преображенської вулиць. Сьогодні Пасаж — це не лише готель, а й десятки різноманітних студій. Один з таких атмосферних артпросторів — She Space на четвертому поверсі готелю. Потрапити туди можна старовинним ліфтом (він досі працює), або піднявшись мармуровими сходами. У студії зберігся старий дерев’яний паркет, ліпнина на стелі, а рослинний декор та вінтажні меблі додають затишку. До She Space можна прийти на фотодень, організувати творчий майстер-клас чи літературний вечір. До речі, ввечері в Пасажі атмосфера справді особлива.

She Space в Пасажі

Про студію розповідають її засновниці Вікторія Астахова, Катерина Овезова та Анастасія Петрук: «Історія простору She Space розпочалася 3 роки тому. Тоді ми відкрили шоурум у «Пасажі», у номері 450. Там ми створювали свічки та композиції з сухоцвітів та стабілізованих квітів, зустрічали гостей та проводили майстер-класи. Тоді 450-й номер був місцем зустрічі: клієнтів, співробітників та учасників наших заходів. А рік тому ми зважилися та відкрили наш перший фасадний магазин, відійшовши від формату шоуруму. І після цього студія в «Пасажі» набула абсолютно нового життя. Зараз She Space — це простір для творчих людей.

Артпростір She Space на четвертому поверсі Пасажу

Наша місія в об’єднанні людей, які прагнуть самопізнання та вираження себе через творчість. Ми пропонуємо орендувати нашу студію для організації важливого заходу (дівич-вечір, дні народження, розпис, побачення) або для фотосесії.

Одеський артпростір She Space

У нас також можна відвідати майстер-класи за напрямом «Квіткова терапія». На цих зустрічах зазвичай панує особлива атмосфера, адже ми використовуємо техніки занурення, медитації, творчість, роботу з внутрішнім потенціалом.

Майстер-клас «Квіткова терапія»
Де в Одесі провести майстер-клас

Дивовижний балкончик — це, мабуть, найулюбленіше місце наших гостей для фотосесій. Ну і, звичайно ж, особлива атмосфера в кімнаті 450 настає після заходу сонця. Ми запалюємо свічки та вмикаємо тиху музику. Ох, скільки важливих слів було сказано в цей час роботи студії!»

Фотосесії в She Space
Балкон для фотосесій в She Space
Майстер-клас з виготовлення свічок в She Space

ZMIST art & design

Восени 2021 року на Французькому бульварі з’явився сучасний артпростір ZMIST art & design. Це не музей і не виставкова галерея у традиційному сенсі. Це місце, яке поєднує мистецтво та дизайн, знайомить з предметами мистецтва — живописом, скульптурами, декором для дому, та дає можливість їх придбати, доповнити свій інтер’єр оригінальною деталлю.

ZMIST art & design в Одесі

Перший вагомий захід, що проходив в артпросторі, відбувся 25–26 грудня. Це була благодійна акція ART Weekend, під час якої відвідувачі могли придбати предмети мистецтва, а всі отримані кошти були передані благодійному фонду «Добрий самарянин». Про цю подію Folga’ розповідала раніше.

Декор ZMIST art & design

Потім започаткували новий формат заходів в Одесі — артсніданки: вони відбуваються раз на місяць. Формат артсніданку такий: лекція про мистецтво, а після неї — презентація та дегустація спеціально розробленого меню від ресторану Dizyngoff. Для кожної такої зустрічі готуються авторські страви, які перегукуються з темою лекції та доповнюють її. Найближчий артсніданок відбудеться 13 лютого, його тема — «Більше ніж кохання: художники та їхні музи». Анонси заходів можна побачити на сторінці інстаграму артпростору.

Скульптури в ZMIST art & design

З лютого запускатимуться тематичні лекції для дизайнерів та архітекторів у форматі Zmist talks, щоб поговорити про зв’язок дизайну, мистецтва та архітектури. Такі лекції проводитимуться раз на два тижні.

Артпростір ZMIST art & design

Експозиція в просторі змінюється щомісяця. Тут можна побачити роботи не лише одеських художників, а й різних майстрів з усієї України — живописців, керамістів.

Керамічні статуетки в ZMIST art & design

В ZMIST art & design буде цікаво і досвідченим колекціонерам, і людям, які цікавляться мистецтвом, шукають формат інтелектуального дозвілля та хочуть розширити свій кругозір.

Книги в ZMIST art & design

Проєкт культурної інновації на території Одеського заводу шампанських вин

Французький бульвар — одна з самобутніх та цікавих вулиць міста. У XIX — на початку ХХ століття це була територія, де розташовувалися дачі аристократів, заможних купців, архітекторів. Тут же був і знаменитий Шампанський завод Генрі Редерера, відкритий у 1899 році. Барвиста арка цього заводу — одна з небагатьох, що збереглися на Французькому бульварі.

Після революції підприємство продовжило роботу вже під назвою Одеський завод шампанських вин. В останні десятиліття завод переживав складні часи, а у 2018 році його закрили. Для збереження історичного комплексу підприємства, його відродження у 2021 році було створено ПКІНТОЗШВ — Проєкт культурної інновації на території Одеського заводу шампанських вин. Головне завдання проєкту — за допомогою дискусій, взаємодії творця та глядача, проведення артзаходів дослідити місце, пов’язану з ним пам’ять та відродити завод як сучасну культурну локацію, артпростір в Одесі.

ПКІНТОЗШВ

У минулому, 2021 році, вже відбулося кілька заходів, серед них — благодійний фестиваль Vintage Charity Market & Sova Picnic, метою якого був збір коштів на закупівлю медичного обладнання для дитячих відділень лікарень. У програмі — маркет з вінтажними та дизайнерськими речами, шоуруми мультибрендових магазинів, концерти, лекторій, б’юті-зони, фуд-корт та багато іншого.

Vintage Charity Market & Sova Picnic в Одесі
Vintage Charity Market

21 грудня в межах «Зимових сезонів» (серії тестових культурних заходів, покликаних познайомити одеситів із заводом) відбувся закритий концерт Potreba Group (переможці Young Blood Jager Music Awards 2021. — Прим. ред.) та презентація стипендії для початківців від спільноти меценатів «Амбасадори культури».

Vintage Charity Market на території Одеського заводу шампанських вин

На 2022 рік намічено значні плани: переїзд Музею сучасного мистецтва Одеси та артцентру Muzeon, відкриття артрезиденцій, нових локацій, майстерень, проведення виставок та концертів.

Дуже тішить, що такі історичні простори зберігаються та наповнюються новими сенсами, у цьому випадку творчими.

Фото: Станіслав Кінка / ZMIST art & design, особистий архів артпросторів