Як розслабитися та зняти стрес
Здоров'я та краса / Психологія стосунків

Як розслабитися та позбавитися стресу?

Пісня Relax, Take it Easy на повторі вже не допомагає, а відпочинок — це те, що трапляється лише в інших? Пропонуємо зануритися в сучасні методики релаксу: від класики — масажу та медитації — до таких цікавих практик, як флай-йога та відвідування флоатинг-капсул. А тим, для кого найкраща боротьба зі стресом — активні дії, можна відвідати «Кімнату гніву» чи тир.

Folga’ дібрала для вас 6 перевірених рецептів на будь-який смак та темперамент, які гарантовано допоможуть розслабитися та позбавитися стресу.

Флай-йога снять стресс

Оксана Пашкевич. Тренерка з флай-йоги, авторка фітнес-програм студії йоги OM YogaStudio (м. Дніпро)

Якщо немає протипоказань, займатися флай-йогою може кожен незалежно від рівня фізичної підготовки, ваги та тілобудови. Перешкодою не буде навіть вік: я працюю як із дітьми від п’яти років, так і з дорослими за п’ятдесят. При цьому в одній групі можуть бути новачки та вже продвинуті флай-йоги. Головне — розуміти, наскільки тіло готове до навантажень, прислухатися до нього та самостійно регулювати занурення в певну асану.

Саме заняття поділяється на розминку, розтяжку та перевернуті позиції. Наприкінці вправи я використовую силові навантаження — це певні елементи повітряної гімнастики з допомогою гамака. Тренування закінчуються шавасаною — позою «Мертвого», у якій можливе максимальне розслаблення.

Чим привабливі заняття в гамакові? Якщо коротко — вони допомагають омолодитися як фізично, так і духовно. Флай-йога корисна для м’язів, сухожиль та суглобів. У процесі ви відчуєте, як тіло розслабляється, а скутість та напруження зникають. А коли тіло не скуте, менше болить шия та спина. І, можливо, з часом взагалі можна буде позбутися больових відчуттів. Чому покращується настрій? Коли ми перевертаємося догори ногами, то стимулюється гіпофіз, а це означає, що в роботу включаються гормони, які дарують радість та підвищують настрій: рівень серотоніну, дофаміну, адреналіну починає зростати. Відповідно кров збагачується «найщасливішими» гормонами — ендорфінами. Чим вищий їх рівень, тим краще ми себе почуваємо! А коли розхитуємося в «плаваючій» шавасані, то перебуваємо в розслабленому стані — наша нервова система поступово заспокоюється. Спеціально для гамака є й інші пози розслаблення, кожна з яких має свої переваги: «Лінивець», «Ембріон», «Риба у воді». Когда ми хитаємося, повзаємо, перекидаємося в йога-гамакові, то наповнюємося безтурботними та радісними емоціями — тими, що відчували в дитинстві. Що може бути кращим за стан радості та заспокоєння?

Кімната гніву зняти стрес

Анна Величко. Психологиня, психотерапевтка, співзасновниця CRASH room: Кімната гніву (м. Одеса)

«Кімната гніву» користується надзвичайною популярністю, особливо в період пандемії. Ми навіть не чекали такого попиту! Люди приходять усе частіше, і якщо раніше популярним був базовий комплект — розгром монітора та ящика з предметами, то зараз людям цього замало. Вони хочуть розбити повністю облаштовану кімнату, щоб вивергнути всі свої переживання та страх.

Як саме допомагає «Кімната гніву»? Коли ви перебуваєте в стані внутрішньої тривоги, агресії чи образи, то небажано транслювати свої емоції на тих, хто поруч — адже вони не винні у вашому стані. Тому, щоб нікому не нашкодити, але впоратися з руйнівною бурею емоцій, ви їх вихлюпуєте на предмети, яким не боляче. До того ж, коли у вас таке фізичне навантаження (спробуйте підняти біту чи кувалду, за десяток таких випадів ваші руки точно втомляться), то ви накричалися, вибили злість та злили її на предмети, — ви відчуваєте розслабленість, втому та певну спустошеність.

Звісно, за одне відвідування CRASH room неможливо повноцінно позбутися всіх проблем. Не буде так, що ви прийшли, вихлюпнули емоції, і все — немає вже образ та агресії. Це — поєднання розваги та звільнення. «Кімната гніву» не гарантує, що ви більше ніколи не будете злитися. Але це непогана допоміжна терапія.

Оскiльки обидва творці CRASH room — практикуючі психологи та психотерапевти, ми розуміємо, що розгром не кожному допоможе розслабитися. Тому в нас є кімнати з іншими напрямами. Насамперед це — «Артбезлад», де ви фарбами можете зобразити картину своїх почуттів, що допомагає позбутися негативних емоцій. Вона допоможе людям, які вже перебувають у наповненому та творчому стані. Можна з допомогою музичних інструментів «програти» всі свої негативні хвилювання. Можна танцювати в темряві або із зав’язаними очима, не переймаючись рухами, тактом, а цілком віддаючись тим емоціям, які вириваються зсередини. Є «ваза крику», в яку можна накричатися, а потім або залишити собі, або розтрощити.

Найкращий варіант — коли люди приходять на розгром, а завершують «Артбезладом». Чому? Тому що спочатку задіяні прийоми руйнування: людина позбувається негативу. А потім на «Артбезладі» вона наповнюється: полотно на всю стіну, фарби, які можна виливати, розбизкувати, малювати руками… Жодних правил — повний безлад! І за це ніхто не сварить, адже у вас немає жорстких меж. Коли людина одразу приходить на арт, а енергія ще вирує всередині, то й картини темніші. Після погрому вони яскравіші, випромінюють позитивнішу енергію. Тобто ці дві кімнати чудово доповнюють одне одну.

На мою думку, відвідувати «Кімнату гніву» дуже корисно підліткам (але обов’язково в супроводі батьків), тому що для них важливо зрозуміти свої відчуття та позбутися негативу. Вона корисна і для пар — у тому випадку, коли вони приходять разом. Але важливо розуміти, якщо людина напружено до цього працювала та втомилася неймовірно, то спочатку краще відвідати масаж, щоб заспокоїти нервову систему, а тілу дати можливість відпочити та розслабитися.

медитація для початківців з чого почати

Інесса Лефі. Фахівчиня сучасної медитації, майстриня жіночих енергетичних практик, творчиня авторських семінарів та спільноти «Жінки Майбутнього», експертка у сфері сімейних відносин, лайф-коучиня та командна коучиня, радіоведуча.

Ми живемо у світі, де завдань та запитань усе більше, а приймати рішення потрібно доволі швидко. Темп життя лише прикорюється, а ми маємо йому відповідати. Зрозуміло, що з огляду на події та обставини багато людей перебувають у стресі! А це — програма самознищення, коли ви живете на межі можливостей та відчуваєте себе оголеним дротом. Ви втрачаєте свою енергію, здоров’я та сили, а відповідно, втрачаєте зв’язок із Джерелом та робите багато помилок, іноді непоправних. Тому важливо навчитися розслаблятися, навіть у складні та важкі моменти! Це допоможе позбавитися багатьох проблем, серед яких безсоння, послаблення імунітету, головний біль та мігрень, адже кожний із цих пунктів спровокований, як правило, загальною втомленістю організму.

Я понад 16 років освоюю різноманітні практики та методики, в основі яких — фізичний та духовний розвиток. Йога, Кундаліні, Рейкі, вчення Ошо, Кастанеди, буддійські та тибетські практики, холотропне дихання — багато років вивчаючи ці та інші практики, я створила систему сучасної медитації. Вона руйнує міфи про те, що потрібно сидіти в медитативній позі, прибравши всі думки та одразу занурившись в альфа-стан. Насправді ви можете медитувати де та коли завгодно! Потрібно просто заплющити очі та включити мої аудіомедитації, записані в певному стані потоку. Завдяки ним будь-яка людина може позбутися хвилювань, втоми, агресії та навіть образ, які нас руйнують. Водночас вона фокусується на позитивних, важливих речах, бачить та відчуває свою силу, набуває віри та любові. Якщо виникло бажання спробувати, можете знайти медитацію «Зцілення Тіла та Душі» на моєму ютуб-каналі.

Медитація допомагає людині здобути внутрішню опору, сенс буття та впевненість у собі, вона дарує звільнення від гнітючих думок, коротко — перезавантажує всі системи. Уявіть собі звичайний комп’ютер із базовими програмами. Це — людина, яка не практикує сучасну медитацію. А є комп’ютер, під’єднаний до вай-фаю. І для нього вже відкриті майже безмежні можливості! Ось так і в людини з практиками.

Щоб займатися медитацією, я б для початку порадила просто навчитися дихати. Заплющіть очі, зосередьтеся на своєму диханні та зробіть глибокий вдих. Відчуйте повітря, як воно потрапляє у ваші ніздрі, потім у горло та наповнює живіт, потім грудну клітину, відчуйте, як повітря торкається вашого живота, та зробіть повільний свідомий видих через рот. Подихайте так хвилину-дві, і ви одразу відчуєте спокій. Потім до дихання можна підключати світло, наприклад, золоте чи блакитне. Це цілющі кольори, вони заберуть втому та тривогу.

Й ось вам ще один подарунок від мене: правильне дихання творить дива та неймовірно позитивно впливає на наш психоемоційний стан. Потрібно навчитися дихати любов’ю та спокоєм, концентруючись на моменті «тут і зараз». Ця техніка дієва в ситуаціях, коли ви починаєте хвилюватися, нервувати та шаленіти або відчуваєте сильну втому. Вона доволі проста: подумки сконцентруйтеся на серцевій чакрі «Анахата». Зробіть глибокий вдих та промовте про себе: «Я вдихаю любов», а видихаючи: «Я видихаю спокій». Дихаємо до моменту відновлення та заспокоєння. Зазвичай достатньо однієї-двох хвилин. Згодом, коли виведете цю техніку на підсвідомий рівень, для гармонізації внутрішнього стану буде достатньо кількох вдихів та видихів.

І найголовніше! Пам’ятайте, що ми самі створюємо свою реальність, здатні зцілити себе, а також формувати те життя, яке нам до вподоби, незалежно від зовнішніх чинників!

флоат капсула київ

Сергій Величко, засновник студії CLOUDNINE. Анна Спіцина, співзасновниця студії, психологиня, терапевтка трансоматичного діалогу (м. Київ)

Камера сенсорної депривації (вона також називається флоат-капсула) ізолює людину від будь-яких впливів на органи чуття. Всередину не долинають звуки, світло та запахи. Ви лежите в розчині англійської солі високої концентрації, а температура води максимально наближена до температури тіла людини. Завдяки цьому ви згодом зможете цілковито усунутися від зовнішніх подразників та зануритися в стан, наближений до невагомості. Під час сеансу флоатингу розвантажуються всі систему організму. Через те, що ви лежите у воді, яка «виштовхує» вас на поверхню, дія сили тяжіння мінімальна. А це означає, що частина енергії, яку ви в інших умовах витрачали б на утримання тіла в горизонтальному положенні, звільняється. Завдяки щільності розчину англійської солі та температури води постійно втрачається відчуття меж тіла, і ви відчуваєте повне розслаблення. Ні за яких жодних умов цього неможливо досягти.

флоатинг знижує стрес

Флоатинг знімає фізичне напруження та втому, прискорює відновлення після спортивних тренувань, підтримує процеси регенерації, сприяє загоєнню травм та переломів, зменшує рівень кортизолу, а виробництво ендорфінів, навпаки, збільшує, сприяє підвищенню усвідомленості, поглиблює контакт із собою, допомагає пропрацьовувати психоемоційні та психосоматичні проблеми, гармонізує тіло, розум та духовність. І, що важливо, сеанси флоатингу допомагають виробити навичку жити «тут і зараз».

Сеанс розпочинається з приймання душу, а потім ви занурюєтеся в капсулу. Тепер ви насолоджуєтеся тишею та усамітненням упродовж години! Зовнішні звуки ізольовані, темрява допомагає обернути увагу на себе. можна з’єднатися з власною внутрішньою тишею та та глибоко концентруватися на відчуттях. Після сеансу також приймаєте душ, щоб змити солону воду.

Не варто боятися зачиненої камери: флоатинг, навпаки, може бути цікавий людям, які бояться замкнутого простору, оскільки під час сеансу тіло не відчуває ніякого тиску, через це страх обмеження підміняється відчуттям свободи. До того ж наші флоат-капсули оснащені так, щоби можна було без жодних зусиль у будь-який момент самостійно відчинити кришку. Також всередині капсули можна ввімкнути світло, а самі вони добре вентилюються.

Є перелік протипоказань, за яких флоатинг не рекомендовано. Але загалом ця процедура корисна тим, хто хоче відновитися, а потім підтримувати баланс та рівновагу на всіх рівнях: фізичному, емоційному, інтелектуальному та духовному. Ви навчитися свідомо проживати своє повсякденне життя, а також відновите контакт із внутрішнім невичерпним джерелом натхненням.

Розслаблення під час масажу

Валерій Туракулов. Керівник мережі масажних студій «Здорово» (м. Київ)

Згідно з дослідженнями Американської академії наук, масаж, поруч зі спортивними вправами та прогулянками, робить людину щасливою, оскільки процедура сприяє виробленню «гормонів щастя» — ендорфінів. Навіть двадцятихвилинний масаж збільшує їх кількість удвічі! Ручний масаж покращує настрій та допомагає дивитися на світ більш оптимістично.

Масаж покращує кровопостачання та насичує м’язи киснем та корисними речовинами. Своєю чергою, це сприяє глибокому м’язовому розслабленню. Крім того, інтенсивний вплив допомагає зняти спазми та затискання, стабілізує тиск та дихання. Він наче «вирівнює» стан організму. Але найголовніше — масаж зменшує рівень кортизолу та адреналіну, основних гормонів стресу.

Щодо того, яку саме процедуру краще обрати — спортивний чи аромамасаж, спа-ритуали — то це настільки індивідуально, що схоже на ситуацію, якби ми сперечали, що краще — борщ чи морозиво? У кожної людини свої переваги та смаки. Хтось любить ніжитися в спа та лежати в джакузі, інші не уявляють свого життя без глибокого пропрацювання всіх м’язів та кожної клітини при спортивному масажі. Що обрати, залежить від людини, наше завдання — надати послугу на найвищому рівні.

Хто може користуватися таким видом розслаблення? Усі! Клієнти масажних студій «Здорово» — це люди абсолютно різного віку, від 3-х тижнів до нескінченності. Масаж практично не має протипоказань, за умови грамотного підходу з його допомогою можна розв’язувати діаметрально протилежні завдання. Наприкад, лікувати як знижений, так і підвищений тиск; не лише розслабити, але й задати тонус м’язам; заспокоїти, або навпаки, збадьорити. Масаж — універсальний спосіб позбутися нервового напруження та стресу!

стрілянина знімає стрес

Антон Синкевич. Замдиректора тиру та спортивно-стрілецького клубу STVOL (м. Одеса)

Можна сказати, що стрільба допомагає розслабитися: якщо після насиченого, бурхливого трудового тижня ви приїдете стріляти в тир, то одразу злетить адреналін, а потім ви відчуєте спокій. До нас часто приїжджають люди розумової праці, наприклад, бізнесмени та IT-фахівці, щоб отримати «адреналіновий релакс». Раніше заради схожих відчуттів люди займалися картінгом або ходили до боулінгу, а тепер «спускають пару» в тирі. І робити це можна як самому, так і з великою компанією. Можу сказати, що з відвідувачів, які приходять вперше, майже 60 % повертаються — так їм западає отриманий досвід.

Наш комплекс складається з п’яти стрілецьких галерей: три 50-метрові, одна 100-метрова та одна 10-метрова. Всі вони (крім останньої, яка призначена для стрільби з пневматики та травматичної зброї) оснащені декораціями, які можна виставляти для стрілецьких вправ та проведення змагань. Наприклад, нещодавно в нас відбувся фінал Кубка України з практичної стрільби.

Клієнти-новачки, які взагалі ніколи не стріляли, відвідують, як правило, галерею «В». Залежно від обраної зброї регулюється дистанція мішені: до 25 м, якщо це пістолет, і 25–50 м для карабіна. Всі галереї оснащені сучасною системою вентиляції, опаленням, автоматичною системою подачі кареток, центральним кулевловлювачем, який витримує попадання куль калібру.338 Lapua, та горішніми кулеперехоплювачами. Наша антирикошетна система захисту побудована так, що клієнт перебуває в максимальній безпеці. До того ж обов’язковою умовою клубу STVOL є присутність на сеансі інструктора. Спочатку він детально розповідає про техніку безпеки, і відвідувач підписує відповідні документи, засвідчуючи, що він ознайомлений з усіма правилами поведінки в тирі.

Щодо вибору зброї, то він вражає: це більше двухсот одиниць! Що вибрати новачку? Якщо це діти, то ми рекомендуємо починати з пневматики. Дитина старшого віку може стріляти патронами 22-го калібру. Жінкам-новачкам ми також рекомендуємо починати з них, тому що.22 LR має менший відбій. До того ж ці патрони використовують як для пістолета, так і для карабіна. Але часто люди хочуть спробувати ту зброю, про яку вони читали або чули щось цікаве, або бачили в кіно. Наприклад, люблять історії про американську поліцію — одразу цікавляться береттою. Подивилися «Джона Віка» — хочуть спробуватихотят попробовать рушницю Benelli М4. А після фільмів про війну — якусь історичну зброю. какое-то историческое оружие. Трапляється так, що молоді хлопці дивляться варіанти й кажуть: «А я вже стріляв з цього, того й он з того. Щоправда, у відеогрі».

Наскільки вартісна може бути стрільба? Якщо тренуватися професійно,зрозуміло, це заняття не з дешевих. Але якщо раз на тиждень хочете порелаксувати, то є пакетні пропозиції, розраховані на дві особи, доволі прийнятні за ціною. Хтось починає відвідувати секції практичної стрільби, при цьому групи переповнені охочими, і нам доводиться вводити додатковий час для відвідування! Коли людина від епізодичних візитів переходить на більш просунутий рівень, то вже може займатися стрільбою в динаміці (для цього потрібно пройти вступний семінар у федерації практичної стрільби України та успішно скласти іспит), брати участь у клубних та регіональних матчах та навіть дійти до матчів національного рівня! Мисливцям подобається наша галерея з рухомою мішенню «Кабан, що біжить», де вони можуть тренуватися перед сезоном полювання. Відвідувачі, які надають перевагу високоточній стрільбі, можуть вибрати 100-метровий напрямок, спробувати гвинтівку з оптичним прицілом та патрони більшого калібру, наприклад,.308 Win. Mag.

Звичайно, є люди, яким такий вид розваг та розслаблення, як стрільба, протипоказаний. Якщо наш інструктор бачить, що клієнт поводиться неадекватно, має запах алкоголю чи перегару, то в таких випадках він має право відмовити відвідувачу в стрільбі.

Я сам познайомився зі стрільбою два роки тому, коли почав працювати в тирі STVOL. З власного досвіду: стрільба дійсно розслабляє, «відключає» від зовнішнього світу, а проблеми на час тренування наче випаровуються!

Думкою спікерів цікавилася: Юлія Котляр
Фото: особистий архів героя
Юлія Котляр
Автор(ка):
Юлія Котляр